W ciągu ostatnich kilku tygodni, różne kraje na całym świecie zgłaszały występowanie ognisk choroby niebieskiego języka.

We Francji w 2016 roku do tej pory odnotowano dziewięć nowych ognisk choroby u bydła. Przypadki we Francji zostały wywołane przez serotyp ósmy wirusa choroby niebieskiego języka, podczas gdy ogniska w innych krajach zostały spowodowane przez serotyp czwarty.

Przypadki Francji były w większości zidentyfikowane poprzez nadzór analityczny, a nie poprzez klinicznego podejrzenia. Kraj jest także za pomocą szczepień, kontroli przepływu i zagospodarowania przestrzennego w celu zwalczania choroby.

Trzy nowe ogniska choroby niebieskiego języka u bydła pojawiły się również w Czarnogórze w przydomowych gospodarstwach. Choroba została zlokalizowana odkryte w prowincji Podgorica i Herceg Novi, i w dwóch z siedmiu zwierząt zakażonych doprowadziła do śmierci.
W Czarnogórze nie jest stosowany program szczepień przeciwko schorzeniu.

Chorwacja poinformował o jednym przypadku choroby niebieskiego języka na farmie bydła w prowincji Osijecko-Baranjska, liczącej 37 zwierząt.

Niepokojące informacje pojawiły się również w Brazylii. Wybuch ogniska choroby o kilku serotypach choroby niebieskiego języka odnotowano w zoo.

Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), Polska była krajem wolnym od choroby niebieskiego języka do 2006 roku, kiedy to zanotowano pierwszy przypadek tej choroby w kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!