Nano biosensor to niewielkich rozmiarów urządzenie, wielkości dłoni, które na podstawie próbki krwi lub mleka pozwala wykryć choroby metaboliczne, takie jak np. ketoza. Wynik badania zostaje przesłany na smartfona rolnika w mniej niż 1 minutę.

Wg Suresh Neethirajan – dyrektora uniwersytetu – urządzenie pomoże rolnikowi w szybkim podjęciu decyzji o leczeniu oraz w szybkim wykryciu choroby u zwierząt z jej podejrzeniem, jeszcze przed wystąpieniem wyraźnych objawów fizycznych.

Bez urządzenia, proces wykonania testów krwi może być kosztowne - zarówno w kategoriach czasu i pieniędzy. Rolnicy muszą odczekać nawet do siedmiu dni, aby usłyszeć wyniki badań krwi z laboratoriów. Jest to szczególnie przydatne w obszarach odizolowanych gdzie przyjazd weterynarza oraz otrzymanie wyników może zająć dużo czasu i odwlec ewentualną diagnozę oraz leczenie zwierząt.

Urządzenie wykorzystuje aktywność elektrochemiczną próbki krwi lub mleka, która jest zaburzona w przypadku wystąpienia choroby metabolicznej. Rolnicy mogą wykorzystywać to narzędzie w systemie robota udojowego i wykonać testy na całym stadzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!