PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Chroń stado przed chorobami

Chroń stado przed chorobami Stosowanie odzieży ochronnej jest jednym ze środków zapobiegających przenoseniu chorób, fot.Ł.Ch.

Autor: Łukasz Chmielewski

Dodano: 26-12-2015 08:20

Tagi:

W dzisiejszych czasach, kiedy transport na duże odległości nie stanowi już problemu, problemem stało się przenoszenie choróbNajbezpieczniejszym sposobem zapobiegania szerzeniu się chorób zakaźnych jest utrzymywanie stada zamkniętego. Oznacza to, że do stada nie są wprowadzane żadne nowe zwierzę, a zwierzęta wcześniej przebywające w stadzie, które je opuściły, nie mają już do niego wstępu.

Taka taktyka jest w praktyce trudna do wykonania, więc zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego ma ścisła kontrola każdego przypadku wprowadzania zwierząt do stada.

Aby ograniczyć ryzyko przenoszenia groźnych chorób zakaźnych, wszystkie zwierzęta i stada przed wprowadzeniem do gospodarstwa należy przebadać na nosicielstwo chorób, które są charakterystyczne dla rejonu ich pochodzenia oraz nowego miejscu pobytu.

Prewencja schorzeń zakaźnych jest o tyle istotna, że w niektórych przypadkach schorzenia mogą stanowić zagrożenie dla samych hodowców. Mowa tu o grupie chorób tzw. zoonoz, które mogą być groźne również dla ludzi.

W sytuacji, gdy stan zdrowia zwierząt nie jest znany, powinny one przejść kwarantannę, zanim zostaną dołączone do stada. Wprowadzone do stada zwierzęta po przybyciu do gospodarstwa należy również sprawdzić, czy są wolne od pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych.

Należy również mieć świadomość, że wrotami wniknięcia czynników chorobotwórczych do stada są nie tylko same zwierzęta, ale również ludzie oraz sprzęt wykorzystywany przez inseminatorów czy lekarzy weterynarii.

Zapewnienie oraz wymaganie od osób obsługujących stado podstawowych działań higienicznych zdecydowanie ogranicza ryzyko przywleczenia choroby z zewnątrz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!