Optymalna temperatura dla bydła mieści się w przedziale od – 10 ºC do + 20 ºC. Temperatura wychodząca poza ten zakres wpływa niekorzystnie na komfort krów, co w pierwszej kolejności przejawia się spadkiem wydajności mleka, a w skrajnych przypadkach odbija się również na zdrowiu zwierząt.

Niska temperatura sama w sobie nie jest dla krów dużym zagrożeniem. Większy problem stanowią przeciągi, których w budynkach inwentarskich powinno się unikać. Dlatego niezwykle ważnym elementem budowy i wyposażenia obory jest odpowiednia wentylacja.

Prawidłowo działająca wentylacja powinna ograniczać ruch powietrza zimą do 0,1 m/s. Jest to szczególnie istotne w oborach uwięziowych, gdzie krowa nie ma możliwości ruchu i zmiany miejsca przebywania na bardziej komfortowe. W oborach wolnostanowiskowych zwierzęta same mogą wybrać najkorzystniejszą dla siebie lokalizację.

Do regulacji przepływu powietrza w oborze stosuje się coraz częściej systemy kurtyn, które montowane są wzdłuż ścian bocznych budynku. Zapewniają one szeroki zakres regulacji, przy czym stanowią dodatkowe źródło światła naturalnego (kurtyny z poliwęglanu).

W oborze warto jest wprowadzić choćby najprostsze rozwiązania pozwalające ograniczyć przeciągi podczas wietrznych dni, jak np. siatki poliestrowe zamontowane w kanałach nawiewnych, które ograniczają prędkość przepływu powietrza.

Podobał się artykuł? Podziel się!