Bezprzeprowadzania dokładnych badań cielności jesteśmy zdani jedynie na obserwację zachowań krowy, jak np. ewentualne wystąpienie zachowań rujowych świadczące o niezajściu samicy w ciążę. Należy mieć jednak na uwadze, że zdarzają się przypadki krów pokazujących objawy rujowe, pomimo trwającej ciąży.

Z drugiej strony brak zachowań typowych dla okresu rujowego nie musi świadczyć o zacieleniu. Może to być tzw. cicha ruja, spowodowana czynnikami środowiskowymi bądź problemami z narządami rozrodczymi. W takich przypadkach badanie przeprowadzone przez lekarza weterynarii pozwoli nie tylko na stwierdzenie niecielności, ale i da podstawy do zdiagnozowania problemów.

JAK BADAĆ?

Istnieje kilka sposobów potwierdzania bądź zaprzeczania wystąpienia ciąży. Różnią się pod względem trudności w wykonaniu, szybkości diagnozy, jak i jednostkowej ceny przeprowadzenia. Jedną z metod jest diagnoza stanu fizjologicznego samicy za pomocą badania poziomu progesteronu. Jeśli chodzi o testy, w których wykorzystywane jest mleko, to są one bardzo łatwe do przeprowadzania. Bardziej skomplikowane i wymagające interwencji weterynaryjnej są testy oparte na badaniu krwi. Jednak badania na podstawie poziomu progesteronu nie są 100-proc. pewne, jeśli chodzi o potwierdzenie ciąży. Wysoki poziom tego hormonu, który świadczy głównie o ciąży, może bowiem wynikać również np. z wystąpienia przetrwałego ciałka żółtego bądź innych patologii w działaniu układu rozrodczego.

Metodą tanią i stosunkowo szybką jest badanie palpacyjne. Osoba doświadczona, najczęściej lekarz weterynarii, diagnozuje ciążę, wprowadzając rękę do prostnicy i obmacując narządy rozrodcze samicy. W przypadku badania palpacyjnego, niedoświadczony lekarz weterynarii może pomylić powiększenie się macicy, spowodowane np. stanem zapalnym, z wczesną ciążą. W przypadku tej metody bardzo ważne jest więc doświadczenie osoby badającej.

Obecnie bodajże najbardziej optymalnym sposobem badania cielności jest metoda wykorzystująca aparaty

USG. Zdaniem praktyków jest szybsza nawet od badania palpacyjnego, stosunkowo tania (zwykle jednostkowy zabieg to koszt 10-20 zł) oraz wyjątkowo dokładna. Zaletą jest również możliwość przeprowadzania jej przez lekarzy niemających dużego doświadczenia, obraz z aparatu USG jest bowiem dość łatwy w analizie.

KIEDY BADAĆ?