Bardzo rzadko mówi się o chorobach niezakaźnych krów w ciąży, a przecież są schorzenia, które w ekstremalnych warunkach mogą doprowadzić nawet do zejścia samicy – tłumaczy dr Grzegorz Dejneka z UP we Wrocławiu.

Ciąża u krów trwa zazwyczaj 280 dni (podaje się przedział 270 – 300 dni) jednak z różnych powodów okres ten może ulec wydłużeniu.

Przenoszenie ciąży tłumaczy się niedostatecznym wydzielaniem hormonów przez płód co uniemożliwia terminowe wystąpienie porodu.

Ciąża może wydłużyć się do 11 – 12 miesięcy, płody są wtedy bardzo duże, osiągają masę powyżej 90 kg czasem nawet 100 kg i porośnięte dość długą sierścią.

Postępowanie w takich przypadkach polega na wykonaniu cięcia cesarskiego, gdyż urodzenie takiego cielęcia drogą naturalną jest niemożliwe. Nawet fetotomia, czyli kawałkowanie płodu nie wchodzi w grę, ze względu na zbyt twarde kości płodu – mówi dr Dejneka.

Jednak występowanie tego typu zjawisk ma charakter incydentalny, niemniej jednak należy monitorować krowy przez cały okres ciąży – dodaje dr Dejneka. Podobał się artykuł? Podziel się!