Problem z rozrodem może wynikać z braków żywieniowych. Dlatego w  leczeniu cichej rui stosuje się suplementację witaminą A i E, oraz ogólną poprawę zbilansowania dawki pokarmowej. Nie bez znaczenia są również warunki utrzymania zwierząt, dokładniej dostęp do paszy, możliwość ruchu oraz mikroklimat panujący w oborze.

Najlepiej od razu zadbać o prawidłowe żywienie, dostosowane do wydajności oraz fazy laktacji. Ważne jest również aby zapewnić krowom odpowiedni mikroklimat w oborze oraz umożliwić ruch na świeżym powietrzu.

Problemem może być wytworzenie ciałka żółtego przetrwałego. Jeśli poprzez badanie rektalne ujawniona zostaje jego obecność, podaje się zwierzętom hormon prostaglandynę F2α, w celu likwidacji patologii.

Dokładana kontrola zwierząt

Hodowca powinien zadbać o prowadzenie kalendarza rujowego, który pomoże skupić się na konkretnych samicach. Ważna jest również dokładna obserwacja, prowadzona 3 - 4 razy w ciągu doby, ze szczególnym naciskiem na godziny poranne oraz wieczorne i nocne. Na tym polu liczy się współpraca wszystkich osób pracujących przy zwierzętach i jasno określone zasady zapisu obserwacji.

Poprawna kontrola zwierząt nie ma racji bytu bez odpowiedniej identyfikacji zwierząt, dlatego należy zadbać o to aby zwierzęta posiadły komplet kolczyków i numerację oborową w postaci np. numerów na obroży.

Jak podaje literatura, 4 krotne obserwowanie zwierząt na dobę, trwające po ok. 20 -30 min pozwala na wykrycie 90 - 95 proc. rui. Jeśli nie posiadamy wystarczających zasobów ludzkich do prowadzenia tak częstych obserwacji, lub stado jest zbyt duże na używanie klasycznych metod, możemy zastanowić się nad wykorzystaniem systemów do detekcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!