PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Co pomoże przy porodzie?

Co pomoże przy porodzie?

Autor: Łukasz Chmielewski

Dodano: 24-05-2014 08:10

Tagi:

W większości przypadków, jeśli poród przebiega prawidłowo, krowy cielą się samodzielnie. Jednak jeśli rodzące się cielę napotka na swojej drodze jakąś przeszkodę, wówczas należy pomóc mu wydostać się na świat.Przy lekkich porodach najczęściej używane są linki czy łańcuchy porodowe. Zapętla je się zazwyczaj powyżej stawu pęcinowego.  Pętle można również założyć powyżej stawu nadgarstkowego przy ułożeniu główkowym lub powyżej stawu skokowego przy ułożeniu pośladkowym, lecz nigdy za pęciny.

Przy tego rodzaju pomocy ważna jest włożona w nią siła oraz moment zastosowania. Jeśli chodzi o siłę z jaką wyciągane jest cielę, nie powinna być ona zbyt duża, maksymalnie trzech dorosłych osób. Sytuacje, w których w wycieleniu uczestniczy pół wsi, w efekcie czego krowa jest ciągana po całej oborze, są niedopuszczalne. Jeśli trzy osoby nie są w stanie sobie poradzić, oznacza to, że krowie należy pomóc w inny sposób, najbezpieczniej – wzywając lekarza weterynarii. Co do momentu zastosowania pomocy, jest on najodpowiedniejszy
w chwili wypierania płodu przez krowę.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wycielacza, szczególnie w sytuacji gdy przy porodzie obecna jest tylko jedna osoba. Konstrukcja tego urządzenia opiera się za zasadzie dźwigni, co umożliwia obsługę tylko jednej osobie. Jest ono także wyposażone w przekładnię, która zapewnia stałe napięcie linek porodowych oraz umożliwia szybkie ich zwolnienie. Taki przyrząd wspomagający wycielenie można kupić za ok. 800 zł.

Istnieje cała gama innych narzędzi jak: haki porodowe, zawłoczki porodowe, widelce porodowe itp. Jest to jednak sprzęt profesjonalny wykorzystywany przez lekarzy weterynarii, wymagający odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Ważne, aby podczas porodu zapewnić krowie spokój. Gwałtowne ruchy, czy nadmierny hałas będą powodować u zwierzęcia stres, który może wydłużyć akcję porodową. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • patryk 2017-03-27 13:21:18
    A drogie są takie przyrządy do wycieleń? Opłaca się kupować dla kilku sztuk bydła?
  • mariusze33 2017-02-23 09:45:33
    Takie przyrządy do wycieleń są bardzo pomocne jak w Horizont Rolos są teraz przecenione. Przy hodowli warto w nie zainwestować, bo odchodzi sporo pracy przy cieleniu.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!