Agencja Rynku Rolnego informuje, że stopień wykorzystania kwot mlecznych po 10 miesiącach roku kwotowego wynosi ok. 85 proc. W okresie od kwietnia 2013 do stycznia 2014 roku ilość skupionego mleka kształtowała się na poziomie 8,4 mld kg co daje wynik o 1,77 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku kwotowego.

Tylko w styczniu 2014 roku rolnicy dostarczyli punktom skupu ponad 852 mln kg mleka, czyli blisko 7,5 proc. więcej niż przed rokiem, a także o 2,8 proc. więcej w stosunku do grudnia ubiegłego roku.

Agencja alarmuje o możliwości przekroczenia krajowej kwoty dostaw w zdecydowanie większym stopniu niż było to w ubiegłym roku. Jak podają eksperci ARR, jeśli dynamika skupu z ostatnich 10 miesięcy utrzyma się na podobnym poziomie możliwe jest przekroczenie krajowej kwoty o ponad 2 proc.

W ubiegłym roku przekroczenie ostatecznie wyniosło 0,14 proc., a kary z tytułu nadprodukcji wyliczone zostały na nieco ponad 3 grosze do litra mleka wyprodukowanego ponad limit. W tym roku prognozowane jest kilkunastokrotnie wyższe przekroczenie, a więc i kary mogą być odpowiednio wyższe. Na dokładne wyliczenia należy jeszcze poczekać.

Do końca lutego istnieje jeszcze możliwość zakupu kwoty mlecznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!