To kolejny kraj na Bałkanach, do którego dotarła fala obaw przed mlekiem skażonym toksynami o działaniu potencjalnie rakotwórczym.

Czarnogórskie ministerstwo rolnictwa oświadczyło w czwartek, że wszyscy dystrybutorzy powinni bezzwłocznie wycofać pięć marek mleka produkowanego w Serbii i jednej pochodzącej z BiH, ponieważ zawiera ono "wyższe niż dozwolone" poziomy aflatoksyn. Wytwarzane przez grzyby toksyny mogą powodować raka, jeśli są spożywane w zbyt dużych ilościach.

W ostatnich dniach Serbia i Chorwacja wycofały kilka marek mleka, a służby BiH cofnęły z granicy dostawy pochodzące ze Słowenii i Chorwacji.

O groźbie skażenia stało się głośno w Serbii, gdy Goran Jeszić, odpowiedzialny m.in. za rolnictwo we władzach Wojwodiny, rolniczego regionu na północy kraju, poinformował w tym tygodniu na swojej stronie internetowej, że na 35 przebadanych próbek mleka w 29 stwierdzono wyższy niż dopuszczalny poziom aflatoksyn. Urzędnik opublikował listę różnych marek mleka, w których stwierdzono toksyny, zaznaczając, że serbski rząd trzyma te informacje w tajemnicy.

Władze w Belgradzie początkowo łagodziły obawy, ostatecznie jednak nakazały wycofania podejrzanych produktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!