Jednym z lepszych i jednocześnie tańszych sposobów na przywrócenie ścianom bieli jest ich wapnowanie. Nagromadzony kurz i brud jest nie tylko nieprzyjemny dla oka, ale również jest siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów, pleśni i grzybów.

Bielenie nie tylko poprawia stan wizualny budynku, ale w znacznym stopniu ogranicza rozwój patogenów oraz niszczy jaja pasożytów zwierzęcych. Dodatkową zaletą tego zabiegu jest wzmacnianie starych, osypujących się tynków.

Okres wiosenny jest dobrym terminem na wykonanie tego zabiegu, ponieważ krowy w tym czasie wychodzą na pastwisko, co daje nam swobodę działania. Jeśli zwierzęta nie są utrzymywane pastwiskowo, można je w tym czasie przetrzymać określony czas na okólnikach.

Do bielenia budynków inwentarskich wykorzystuje się mleko wapienne. Najpowszechniejszym sposobem na przygotowanie roztworu do bielenia jest połączenie świeżego wapna hydratyzowanego z wodą w proporcji 1:5. Jego negatywną cechą jest jego skłonność do rozwarstwiania się, dlatego należy je przygotowywać bezpośrednio przed wykonaniem zabiegu.

Bielenie można wykonywać na różne sposoby, od malowania ręcznego pędzlem do wykorzystywania specjalistycznych agregatów do bielenia. Zabieg powinno wykonywać się w odpowiedniej kolejności, tj. zaczynać od sufitu, następnie malować ściany w kierunku od góry do dołu. W przypadku silnego zabrudzenia bielenie należy wykonać minimum dwukrotnie.

Na rynku funkcjonują firmy, które zajmują się usługowo bieleniem budynków. Cena takiej usługi mieści się w granicach 0,7 - 2 zł/m2 w zależności od nakładu pracy. Wyższe stawki dotyczą budynków nieprzygotowanych do bielenia. Natomiast jeśli powierzchnie przeznaczone do bielenia są już odkurzone i oczyszczone z zanieczyszczeń, wówczas stawki są odpowiednio niższe.

Podobał się artykuł? Podziel się!