PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czas na renowację użytków zielonych

Czas na renowację użytków zielonych

Po zbiorze pokosu wiadomo czy dany użytek może jeszcze zostać pozostawiony bez renowacji do następnego sezonu, czy może należy wykonać jego renowację lub podsiew.Przez lata użytkowania łąk szlachetne gatunki traw wypadają z runi. Przede wszystkim ich brak powinien być sygnałem do wykonania renowacji w postaci pełnej uprawy lub jedynie podsiewu.

Na początku sierpnia, po zebraniu pokosu można ocenić stan starej runi. Jeśli brak jest tam pożądanych gatunków traw czy motylkowatych należy ocenić czy wystarczy podsiew pojedynczymi gatunkami tych roślin tak by uszlachetnić i wzbogacić starą ruń o gatunki, które podniosą wartość paszową przygotowywanej z tego użytku paszy. Warto przy tym również wykonać analizę gleby pod kątem odczynu, aby ustalić przyczynę wypadania traw szlachetnych, a także by w odpowiedni sposób dobrać mieszankę do zasiewu/podsiewu lub wykonać wapnowanie – jeśli jest taka potrzeba.

Jeśli jednak widać, że użytek wymaga całkowitej renowacji należy wykonać oprysk herbicydem totalnym celem zniszczenia starej runi. Wykonanie oprysku w chwili obecnej pozwoli na wysiew traw w ostatniej dekadzie sierpnia, czyli w początkowej fazie okresu optymalnego dla wysiewu traw i motylkowatych. 

Należy pamiętać, że renowacja użytków zielonych metodą pełnej uprawy (oprysk, orka, uprawa, siew) nie jest konieczna, a w znaczący sposób podnosi koszty całkowite renowacji. Jej celowość można odnaleźć jedynie w przypadku konieczności wyrównania terenu.

Prostszą, szybszą i zdecydowanie tańszą metodą całkowitej renowacji jest zatem siew mieszanki traw i motylkowatych w zniszczoną herbicydem totalnym starą darń. Do wykonania takiego zabiegu wystarczy siewnik zbożowy wyposażony w redlice stopkowe. Korzystniejsze z punktu widzenia wprowadzenia nasion traw w warstwę gleby są redlice talerzowe, gdyż są one w stanie przeciąć wierzchnią warstwę starej darni. Niweluje to ryzyko nierównych wschodów roślin na użytkach zielonych.

Kolejnym aspektem do rozważenia w renowacji użytków zielonych jest dobór odpowiednich gatunków roślin. Dobór ten powinien się odbywać w zależności od stanowiska. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ dobrze dobrana mieszanka traw i motylkowatych pozwoli na maksymalne plonowanie w kolejnych latach, a także pozwoli na uzyskanie materiału o wysokiej wartości paszowej.

O użytki zielone należy dbać ze szczególną starannością ponieważ zbierane z nich pasze stanowią źródło cennych składników pokarmowych, w tym przede wszystkim wysokiej wartości białko. Jest to składnik o który można zawalczyć przez okresową renowację użytku i wzbogacenie runi o bogate w niego gatunki roślin. Tylko przez dbałość o skład runi łąkowej możliwe jest uzyskiwanie paszy o najwyższej jakości (wysokich parametrach paszowych).

W żywieniu krów mlecznych pasze pochodzące z użytków zielonych stanowią ok. 50 proc. pasz objętościowych. Kolejne 50 proc. to kiszonka z kukurydzy, której uprawa w warunkach naszego kraju jest zdecydowanie droższa niż użytkowanie łąk. Warto zatem z najwyższą starannością podchodzić do jakości pasz z użytków zielonych, gdyż dzięki temu można starać się o wyższą rentowność produkcji.

Pasze z użytków zielonych posiadają jeszcze jedną bardzo ważną cechę, która jest nie pożądana w kiszonce z kukurydzy. Mianowicie wnoszą one cenne włókno, które choć w nieznacznej części, buduje strukturę fizyczną dawki pokarmowej dla krów mlecznych. Przez to skarmianie pasz z użytków zielonych jest bezpieczne – gdyż nie niesie za sobą ryzyka zakwaszenia treści żwacza.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!