PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czempionki czują się dobrze

Czempionki czują się dobrze

Wokół uczestnictwa w wystawach zwierząt hodowlanych narosło wiele negatywnych mitów. Ale jak mówi Łukasz Majkowski z Jarzył, warto próbować swoich sił na wystawach. Krowom na wystawach nie dzieje się nic złego.Wielu hodowców oraz osób nie utrzymujących zwierząt jest przekonanych o negatywnym wpływie wystawiania, na zdrowie zwierząt. Można się spotkać z komentarzami, że krowy bądź jałówki, które zdobyły tytuł czempiona są automatycznie brakowane. Ma się to dziać z powodu ich stanu zdrowia, wynikającego, jakoby z morderczych przygotowań i wyciszających pokazów.

Jaka jest prawda wiedzą sami wystawiający, hodowcy do których należą prezentowane zwierzęta. Jak mówi Łukasz Majkowski, właściciel wielu nagrodzonych krów oraz jałowic - Jak dotąd, tylko jedna czempionka z mojej hodowli została brakowana. Tytuł uzyskała w 2011, a sprzedana została w br. Tak więc obecność zwierząt na wystawach, nie przekładało się w sposób negatywny na ich zdrowotność. Oczywiście możliwe są wypadki losowe.

Krowy po wystawach nadal czują się dobrze. Świadczy o tym fakt że, zwierzęta, które zostały wyróżnione na wystawach regionalnych, prezentowane są później na wystawie ogólnopolskiej. Często zdarza się również, że jedno zwierzę otrzymuje tytuły w kolejnych latach, np. pierwszy raz w kategorii jałowic, a następnie w kolejnych laktacjach.

W czasie wizyty w gospodarstwie Łukasza Majkowskiego, mieliśmy okazję przekonać się o prawdziwości jego zapewnień. Na pastwisku obserwowaliśmy min. Ciasną 3, superczempionkę, która tytuł uzyskała na wystawie w Płoniawach-Bramurze w 2012 r., będąc wtedy w trzeciej laktacji, natomiast rok wcześniej uzyskała na tej samej wystawie tytuł wiceczempiona w kategorii krów w II laktacji. Mlecznica nadal czuje się świetnie i chętnie pozuje do zdjęć.

Jeśli przestrzegamy wszystkich zasad zawartych w regulaminie wystawy oraz kierujemy się zdrowym rozsądkiem, to tylko nieszczęśliwy zbieg okoliczności, może spowodować pogorszenie stanu zdrowia naszych zwierząt. Ale wypadki zdarzają się również na co dzień.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • smerf 2014-09-04 17:38:43
    No transpost 100 km napewno zle na krowe nie wplywa?
    Zarażenie sie wirusami IBR BVD BRSV PI3 czy innymi jest przecież wręcz niemożliwe? Może dla samych krow nic zlego się nie stanie ale mozna przywlec z nimi poważne choroby do stada. Jak dla mnie zabawa dla bogatych.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!