Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Polska Izba Mleka zwróciły się 10 kwietnia br. do Ewy Kopacz, Marka Sawickiego i Janusza Piechocińskiego o podjęcie zdecydowanych działań wobec firmy JMP – właściciela sieci „Biedronka”, która w ich ocenie stosuje nieuczciwe praktyki wobec firm mleczarskich.

W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazuje na potrzebę współpracy sektora mleczarskiego, mającej na celu zbudowanie wspólnych platform sprzedaży, co poprawiłoby pozycję negocjacyjną w kontraktach z sieciami handlowymi.

Ministerstwo podkreśla rolę organizacji zrzeszających zakłady mleczarskie oraz potrzebę ich aktywnego działania na rzecz konsolidacji i współpracy w zakresie wspólnej sprzedaży produktów mleczarskich na rynku krajowym i zagranicznym.

MRiRM informuje również, że problem nieuczciwych praktyk w łańcuchu dostaw żywności zostanie na dzisiejszym spotkaniu, organizowanym prze Komisję Europejską. Ze strony polskiej w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Gospodarki oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Problem ten wymaga szybkiej interwencji, gdyż na chwilę obecną mleczarnie nie do końca radzą sobie z zaistniałą sytuacją, o czym świadczą napływające z terenu informacje o wprowadzaniu kolejnych obniżek skupu mleka.

Podobał się artykuł? Podziel się!