Z miesiąca na miesiąc kryzys na rynku mleka pogłębia się coraz bardziej, czego najlepszym dowodem są regularne obniżki cen skupowanego mleka. W marcu br. cena białego surowca wyniosła 105,89 zł/1 hl i była niższa o 12,5 proc. niż w marcu 2015 r. i o 3,3 proc. od ceny wypłaconej w lutym 2016 r.

Cena mleka spada już od ponad dwóch lat i jak dotąd nic nie jest w stanie tego procesu zatrzymać. Obecnie wielu rolników sprzedaje mleko za cenę 0,70 zł/l, a nawet niższą. Takie stawki nie pozwalają na sfinansowanie bieżącej produkcji, szczególnie w gospodarstwach borykających się z deficytem pasz objętościowych wywołanym zeszłoroczną suszą. Posiłkowanie się paszami z zakupu w wielu przypadkach nie wchodzi w grę ze względu na ich wysokie ceny, przez co zwierzęta niejednokrotnie otrzymują niemal racje głodowe.

Jedynym dotychczas pomysłem na stabilizację sytuacji miało być dobrowolne ograniczanie produkcji mleka przez rolników. Jednak obecnie pomysł ten stracił poparcie Wspólnoty. Zainteresowanie tym zagadnieniem wykazywały w ostatnim czasie jedynie takie kraje jak: Finlandia, Francja i Hiszpania.

Z punktu widzenia producenta byłby to duży krok wstecz, gdyż biorąc pod uwagę poczynione w ostatnim czasie przez wielu rolników inwestycje, okazałyby się one bezcelowe i zamiast na siebie zarabiać, przynosiłyby w gospodarstwie straty.

Dużym utrudnieniem dla wielu producentów są ograniczenia w produkcji mleka, nie dobrowolne, proponowane na forum unijnym, ale te przymusowe, wprowadzane przez zakłady. Niektóre mleczarnie próbując samodzielnie radzić sobie z kryzysem zaczęły stosować wewnętrzne kwotowanie. Odnosząc się do produkcji w ostatnim roku kwotowym, zakłady wypłacają rolnikom stawkę podstawową, ale za produkcję powyżej tego limitu stawka jest już niższa.

Dodatkowo, nieliczne mleczarnie, ograniczając skup, wypowiadają niektórym rolnikom umowy. Szczególnie dotyczy to mniejszych gospodarstw, w których wielkość produkcji na jeden odbiór nie przekracza stu litrów. Sytuacja ta wymaga natychmiastowej interwencji zarówno władz krajowych, jak i unijnych.

Więcej o cenach mleka na forum farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!