Od dwóch lat mamy do czynienia z kryzysem na rynku mleka. Jest on tym bardziej dotkliwy, że nastąpił po krótkim okresie rekordowo dobrej koniunktury. Z racji tego, że od niemal półrocza nie obowiązują limity na sprzedaż mleka, wielu rolników zdecydowało się na znacznie powiększenie swoich możliwości produkcyjnych, co wiązało się z inwestycjami najczęściej pokrywanymi z kredytów.

Skutki kryzysu są odczuwalne przed rolników na całym świecie, w najtrudniejszych przypadkach prowadząc do bankructwa producentów mleka. Dlatego wszyscy oczekujemy poprawy sytuacji w postaci wzrostu cen mleka w skupach i poprawy opłacalności produkcji białego surowca.  

Wzrost na GDT

Jednym z wyznaczników sytuacji na międzynarodowym rynku produktów mlecznych jest wysokość cen na nowozelandzkiej platformie internetowej Global Dairy Trade. Trwająca obecnie poprawa koniunktury na międzynarodowej giełdzie produktów mlecznych należącej do spółdzielni mleczarskiej Fonterry, daje nadzieję na polepszenie się sytuacji na rynku polskim, po części uzależnionym od eksportu.  

Ostatnio wzrosty na platformie Global Dairy Trade, są bardzo duże. Indeks GDT opisujący wzrost koniunktury wzrósł na aukcji odbywającej się 16 sierpnia br. aż o 12,7 proc. Silne wzrosty cen (o ponad kilkanaście procent) dotyczyły najważniejszych produktów eksportowych: mleka w proszku (zyskało w ciągu 2 tygodni 18,9 proc.), maślanki w proszku oraz masła.

FAO – indeks cen przetworów mlecznych

Źródłem pozytywnych informacji dla rolników jest również FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa), której raporty pokazują wzrosty cen przetworów mlecznych na światowych rynkach.

Wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO w lipcu 2016 r. osiągnął pułap 142,3 punktu, przez co zyskał 3,15 proc. w stosunku do poziomu z czerwca 2016 r. Stało się to za sprawą wzrostu cen wszystkich artykułów mleczarskich objętych indeksem, zwłaszcza masła. Ceny są jednak nadal na niższym poziomie niż w 2015 roku.

Ceny mleka w skupach

Pozytywne sygnały dochodzą również ze skupów mleka. Dla producentów jest to najważniejsze, ponieważ bezpośrednio mogą już odczuć poprawę sytuacji. Mleczarnie zdecydowały się w lipcu br. na pierwsze od długiego okresu podwyżki cen skupowanego surowca. Jak podaje GUS średnia cena mleka w Polsce w lipcu 2016 r. wyniosła 101,28 zł/hl.  Co stanowi wzrost o 1,3 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.