Czystorasowe bydło mięsne charakteryzuje się wyższymi przyrostami, jest bardziej odporne od ras mlecznych oraz krzyżówek. Stado zbudowane w oparciu o zwierzęta wyspecjalizowanych ras mięsnych, oprócz produkcji materiału do opasu, generuje dodatkowy zysk w postaci sprzedaży materiału hodowlanego, który jest bardzo pożądany na rynku krajowym.

W Polsce sytuacja na rynku materiału hodowlanego bydła ras mięsnych dynamicznie się rozwija. W kraju widać coraz większe zainteresowanie hodowlą bydła ras typowo mięsnych. Zawierane są coraz poważniejsze transakcje. Wiąże się to z rosnącym popytem, przy niskiej podaży. Jest to spowodowane niskim krajowym pogłowiem bydła ras mięsnych - pod oceną Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego znajduje s ię ok. 25 tys. mamek.

PRZEPIS NA SUKCES

Według hodowców, oparcie produkcji wołowiny na wyspecjalizowanych rasach mięsnych jest receptą na sukces. Pozwala to na stworzenie bezpośrednich kanałów dystrybucji, ponieważ na mięso wysokiej jakości jest bardzo duże zapotrzebowanie.

- Mamy kontakt z konsumentami, jako jedyni stworzyliśmy sobie możliwość sprzedawania wołowiny bezpośrednio do klienta. Prowadzimy wysyłkę na terenie całej Polski. Dostarczamy wołowinę do najbardziej topowych restauracji w Warszawie. Tam jest jednoznacznie powiedziane, że wołowina ma pochodzić od czystorasowych herefordów. Próbowaliśmy sprzedawać mięso np. z krzyżówek hereforda z limousine i odbiorcy od razu uskarżali się na gorszą jakość wołowiny - mówi Marcin Ciok, zarządca gospodarstwa Futura XXI, utrzymującego stado 250 mamek rasy hereford, zajmującego się sprzedażą bezpośrednią wołowiny.

To właśnie na produkcji wołowiny z bydła wyspecjalizowanych ras mięsnych wybiły się państwa będące największymi eksporterami tego gatunku mięsa. Jak dodaje Marcin Ciok, przykładem dla nas mogą być kraje będące potentatami w produkcji wołowiny. Dobrze uwidacznia to sytuacja w Urugwaju. Jest tam utrzymywanych ok. 11 mln sztuk bydła, z czego 6 mln stanowią czystorasowe herefordy.

DROGI MATERIAŁ HODOWLANY

Jak mówi zarządca gospodarstwa Futura XXI, zainwestowanie w zwierzęta, które mają stano wić stado podstawowe, zwykle wydaje się zbyt dużym wydatkiem. Jest to błędne założenie, ponieważ dojście do czystorasowych zwierząt na drodze krzyżowania wypierającego nie jest tańsze, natomiast bardziej czasochłonne.