3 grudnia 2014 r. Trybunał Konstytucyjny zbada konstytucyjność wprowadzonego w Polsce zakazu uboju rytualnego. Wniosek do TK złożył w tej sprawie Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich (ZGWŻ).

TK ma ocenić zgodność z konstytucją oraz Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności zapisów ustawy z 1997 r. o ochronie zwierząt w "zakresie, w jakim nie zezwalają na poddawanie zwierząt szczególnym sposobom uboju przewidzianym przez obrządki religijne związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej i przewidują odpowiedzialność karną osoby dokonującej uboju w taki szczególny sposób".

ZGWŻ we wniosku do TK stwierdził, że zakaz uboju rytualnego prowadzi do "dyskryminacji w życiu społecznym i gospodarczym wyznawców judaizmu w Polsce". Z kolei według Prokuratury Generalnej zakaz uboju rytualnego nie narusza konstytucji i konwencji praw człowieka. Wskazano, że konstytucja umożliwia ograniczenie praw i wolności m.in. ze względu na moralność oraz zdrowie publiczne.

Do Sejmu trafił również obywatelski projekt w sprawie przywrócenia uboju zwierząt bez wcześniejszego ogłuszania. Przygotowała go Krajowa Rada Izb Rolniczych, która zebrała pod nim 130 tys. podpisów.

Podobał się artykuł? Podziel się!