Duńska Rada Etyki zagłosowała za wprowadzeniem w Danii podatku od wołowiny, który działałby korzystnie na ograniczenie zmian klimatycznych. Większość, tj. 14 członków Rady z 17 poparło taki podatek. Zdaniem przedstawicieli Rady Etyki podatkiem od wołowiny powinni zostać obarczeni konsumenci, dzięki czemu podwyższy to świadomość zagadnienia wśród kupujących oraz zredukuje wydatki – podaje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA.

Członkowie duńskiej Rady Etyki chcą, aby nowy podatek spowodował zmianę nawyków żywieniowych mieszkańców ich kraju. Swoje stanowisko argumentują tym, że od 19 proc. do 29 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z produkcji żywności, natomiast 10 proc. tej puli bierze się z produkcji mięsa wołowego.

W odpowiedzi na propozycję Rady, Duńskie Ministerstwo Rolnictwa i Żywności, stwierdziło, że Rada Etyki wydając swoją rekomendację, znajdowała się na „niewłaściwym torze”. Zdaniem Ministerstwa, "jeśli chce się być dobrym dla klimatu należy myśleć zupełnie w nowym kierunku, a globalne wyzwania wymagają przyjęcia globalnych rozwiązań”.

Duńskie Ministerstwo Rolnictwa i Żywności skrytykowało Radę Etyki za próbę przeniesienia odpowiedzialności za redukcję gazów cieplarnianych na konsumentów, podkreślając, że Dania podjęła działania w produkcji żywności, sprzyjające zarówno klimatowi, jak i środowisku. W tym względzie Dania wyprzedziła wiele krajów na świecie – podaje FAMMU/FAPA.

Podobał się artykuł? Podziel się!