Już od kilku lat wywary gorzelniane zyskują, coraz większą popularność wśród hodowców bydła. Niegdyś ich skarmianie było mało popularne z racji płynnej formy tej karmy. Jednak od pewnego czasu, na rynku dostępne są suszone formy wywarów pod nazwą DDGS. Jest to skrót od angielskiej nazwy dried distillers grains with solubles, co w wolnym tłumaczeniu oznacza  suszony wywar zbożowy z substancjami rozpuszczalnymi.   

Wywary nie posiadają jednakowego składu, przeciwnie cechują się dość szeroką rozpiętością w zawartości składników pokarmowych. Wynika to z różnic w stosowaniu surowców z których otrzymywany jest etanol oraz technologii produkcji. Ogólnie rzecz biorąc wywary zbożowe zawierają resztki z procesu fermentacji ziaren zbóż, różnorakie substancje rozpuszczalne oraz komórki drożdży wraz z metabolitami powstały podczas ich działalności w zacierze. Zawartość białka w DDGSach osiąga w s.m. zwykle poziom pomiędzy 25, a 40 proc.   

Należy uważać na źródło pochodzenia suszonych wywarów, które kupujemy dla naszych zwierząt. Część z nich może pochodzić z wytwórni bioetanolu, w których, co nie jest zasadą, mogą być wykorzystywane ziarna gorszej jakości (np. porażone chorobami grzybiczymi).  

Cena DDGSów kształtuje się na poziomie 700-1000 zł/t w zależności od surowca z jakiego zostały otrzymane. 
 

Podobał się artykuł? Podziel się!