Pośredni poziom zaawansowania technologicznego pomiędzy drabin zatrzaskową, a pojedynczą rurą karkową, stanowi zastosowanie diagonalnych drabin paszowych, potocznie zwanych skośnymi. Jest to nieco droższe rozwiązanie w porównaniu z poziomą rurą, ale wciąż znacznie tańsze od drabin zatrzaskowych.

Wysokość drabiny skośnej to ok. 90 - 95 cm, a długość przęsła do 300 - 350 cm. Dłuższe nie są wskazane ze względu na napór, jaki wywołują na drabinę zwierzęta. Skośnie ułożone rury w znacznie większym stopniu ograniczają ruchy głowy zwierząt, niż w przypadku pojedynczej rury poziomej.

Dzięki uniemożliwieniu gwałtownego podrzucania głowy do góry w mniejszym stopniu następuje rozrzucanie paszy i jej przepychanie do przodu, co zmniejsza częstotliwość podgarniania paszy.

Z kolei ograniczenie ruchów na boki, eliminuje znacząco zachowania agresywne w stosunku do sąsiadujących sztuk. Ważnym zabiegiem podczas montażu drabiny jest nachylenie jej górnej krawędzi w kierunku stołu paszowego o ok. 10 stopni. Pozwala to na zmniejszenie nacisku klatki piersiowej krów podczas pobierania paszy.

Nieskomplikowana budowa tego typu drabiny paszowej sprawia, że często hodowcy decydują się na jej wykonanie we własnym zakresie. Ważne, aby zachować odpowiednią odległość pomiędzy kolejnymi szczeblami, która dla krów z usuniętymi rogami wynosi najczęściej 29 cm. Grubość użytych do wykonania materiałów zależy od kalibru posiadanych zwierząt. Poziome rury mają najczęściej średnicę 2 cali, natomiast na skośne szczeble wystarczą rury o średnicy 1 cala.

Podobał się artykuł? Podziel się!