PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dla kogo krzyżowanie międzyrasowe bydła mlecznego?

Dla kogo krzyżowanie międzyrasowe bydła mlecznego? Dr Marcin Gołębiewski z SGGW w Warszawie, podczas wykładu na XXIV Szkole Zimowej Hodowców Bydła. Fot. Ł.Chmielewski

Podczas wykładu na Szkole Zimowej Hodowców Bydła, dr Marcin Gołębiewski przedstawiał możliwości doskonalenia bydła mlecznego na drodze krzyżowania międzyrasowego.Wykorzystanie krzyżowania międzyrasowego jest dobrym rozwiązaniem w gospodarstwach, w których krowom rasy Hf nie można zapewnić dostatecznych warunków środowiskowych, czego efektem jest skracanie okresu ich użytkowania.

Krzyżowanie międzyrasowe wykorzystuje efekt heterozji, czyli przewagę określonych cech u potomstwa w odniesieniu do ich wartości obserwowanych u rodziców. Efekt heterozji dotyczy jednak tylko pierwszego pokolenia, a jego wielkość zależy od liczby ras wykorzystanych w krzyżowaniu rotacyjnym.

Ta metoda hodowlana wpływa korzystnie na rozród mieszańców, co przekłada się na wzrost długowieczności krów. Poprzez dopływ genów innych ras znacznemu obniżeniu ulega również inbred w stadzie, przez co poprawie ulegają cechy jakościowe.

Według dr. Gołębiewskiego wykorzystywane do krzyżowania rasy powinny być na zbliżonym poziomie produkcji. Przed dokonaniem wyboru rasy należy też określić, jakie cechy chcemy w stadzie udoskonalić. Jako przykład poprawy cech jakościowych mleka, może posłużyć rasa Jersey, która podwyższa procentową zawartość tłuszczu i białka.

Wadą tego systemu jest brak możliwości wpisania mieszańców do ksiąg hodowlanych. Dotyczy to pierwszego pokolenia zwierząt w przypadku krzyżowania wypierającego. Natomiast w schemacie krzyżowania rotacyjnego w ogóle nie ma takiej możliwości.

Stąd też pogram krzyżowania między rasowego zalecany jest dla producentów mleka, a nie hodowców. Pojęcia te są często stosowane wymiennie, co jest błędem, gdyż tym pierwszym zależy wyłącznie na efektywnej produkcji, a drugim dodatkowo na doskonaleniu zwierząt danej rasy, które może być prowadzone wyłącznie w czystości rasy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • Najemca 2016-12-03 18:35:49
  No i co wy intelektualne bidy : Lewar, parody, rolnik 2452 - mądrego na tym forum napisaliście ? Jakie doświadczenie i wiedzę tutaj przedstawiliście poza kilkoma głupkowatymi opiniami, przechwałkami i żenującymi ocenami ? Z takim stanowiskiem , to pod remizę do bezrobotnej hołoty, opróżnającej jabole i czekającej na "zawołanie " do sprzątania obory.
 • alicejackson 2016-03-16 12:54:04
  Pan doktor oprócz tego, że jest teoretykiem jest również praktykiem (co stale podkreśla), więc to, o czym mówi nie jest wyssane z palca. Niech więc jego słowa i prace zweryfikuje czas a niektórym na pewno będzie wtedy glupio. Dlaczego nie dac mu szansy? Z tego, czego juz dokonal, mozna wnioskowac, ze jest pewien progres. Nie można oczekiwać od jednostki, że naprawi w rok coś, co ogół tak skutecznie niszczył od lat. Szacunek dla Pana doktora za pracę, która wkłada w swoje działania.
  parody, chyba faktycznie schudl
 • rolnik2452 2016-03-15 14:02:01
  Pan dr zrobi habilitację i będzie profesorem, a rolnik hodujący to bydło przez kilkadziesiąt lat jest nikim. Taki profesor wystąpi potem w telewizji, na portalu spożywczym i będzie np. opowiadać jaka to dobra cena będzie po zniesieniu kwot mlecznych. Za to mu dobrze zapłacą a artykuł będzie dla tylko prenumeratorów portalu. A teraz jak jest źle to profesora nie widać i nie słychać ważne, że kasa idzie. Od dwudziestu lat ten sam lament przetwórców mleka, a jakość coraz gorsza, ile jest mleka w mleku itd.? Tytułu nie zazdroszczę, ale niech w końcu powiedzą coś mądrego. W Polsce Ameryki i tak nie będzie.
 • Lewar 2016-03-15 10:10:35
  Zapraszam NL habilitację zrobię Panu w wekend po godzinach mojej pracy tylko proszę się przygotować mogą być trudne pytania na obronie a tak przy okazji nie zrobisz krowy rasy mięsnej krowy rasy mlecznej i na odwrót ...matka natura
  miała lepszy łeb niż całe SGG i W, tylko że ona robiłato za free a tu biznes się nie kręci i co zrobić z 250 000 gospodarstw co robią mleka ile potrafią
  pozdro 300 }:)
  http://www.skorpenowysplyw.pl/
 • parody 2016-03-15 08:57:12
  @lewar, Pan doktor stara sie o wyzszy stopień naukowy, wiec pisze co mu karza, zrozum chłopa, wporządku z niego gość, mało takich na całym Esgie giewuu. Swoją drogą jakby schudł,
 • Lewar 2016-03-15 08:16:54
  Dla nikogo panie doktorze, jak zdecydujesz chłopie robić kojarzenie dwóch ras dziś na mleko od osobnika.poczekasz do 2019 roku jak wszystko będzie ok a wybrałeś to rozwiązanie bo coś było nie ok juz w.2016. Przestańcie naukowcy na siłę w. Polsce trzymać Krowiarzy przy życiu za rok nie befzie już dla nich ratunku a karzesz czekać min do 2019. Pozdro 300}:)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!