PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dlaczego polski żywiec jest tańszy od średniej UE?

Dlaczego polski żywiec jest tańszy od średniej UE? Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego fot. PZPBM

Autor: Łukasz Głuchowski

Dodano: 29-12-2015 12:30

Tagi:

Producenci żywca wołowego, narzekają na niskie ceny uzyskiwane za zwierzęta w skupie. Faktem jest, że stawki za bydło rzeźne są w naszym kraju niższe o ok. 20 proc. w porównaniu ze średnią UE. O powodach takiej sytuacji mówi Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.



Jak mówi Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, sytuacja na światowym rynku wołowiny jest stosunkowo dobra. 

- Na świecie obserwujemy ciągły rosnący popyt w krajach Azji i Afryki. Sytuacja na rynku UE-28 jest w miarę stabilna, utrzymują się stosunkowo wysokie ceny wołowiny - dodaje Jerzy Wierzbicki. 

Niestety pomiędzy średnimi stawkami płaconymi rolnikom w Unii, a naszym rynkiem jest spora różnica. Powodem takiej sytuacji jest m.in. znaczne rozdrobnienie produkcji. 

- Niestety ceny w Polsce w dalszym ciągu są znacznie poniżej średnie UE i różnica ta wynosi około 20% w zależności od typu zwierzęcia i klasyfikacji EUROP. Przyczyną niższych cen jest duże rozdrobnienie, które w konsekwencji powoduje duże zróżnicowanie produktu. Obserwujemy w Polsce niski poziom marketingu rolnego wołowiny, słabe dopasowanie produktów do wymagań rynków docelowych szczególnie w małych i średnich ubojniach - mówi prezes PZPBM. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • Expert 2015-12-30 08:45:50
  Już wyjaśniam. Dlatego że do Polski trafia z uni to co powinno być z utylizowane, a jest w promocyjnej cenie wpychane do nas i zakłady mając tani towar nie będą przepłacać rolnikom. A miastowy wszystko zje bylebyłoby z promocji.
 • zainteresowany 2015-12-30 07:52:58
  A ile kosztuje kg żywca, albo poubojowo, byka rasy hf ubijanego na zachodzie?? bo chyba takie też opasy produkuje się na zachodzie... i wtedy można porównywać ceny...
 • OBSERWATOR 2015-12-29 21:26:29
  Niech ubojnie uczciwie rozliczają klasy EUROP to ceny będą już trochę wyższe . Za dobrej jakości żywiec rolnicy dostana wyższą cenę , chociaż to i tak daleka droga do cen zachodnich gdzie wcale lepszej wołowiny nie produkują . Ale to już sprawa rzadu aby szukać lepszych odbiorców.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!