Ich skarmianie odbywa się na zasadzie dowolnego pobierania przez zwierzęta i należy je ustawić w miejscach ogólnie dostępnych.  

Lizawki solne stanowią źródło łatwo przyswajalnego sodu i chloru. Ich rolą jest uzupełnienie deficytu pokarmowego na te składniki, których ilość w paszach objętościowych nie jest wystarczająca. Młode zwierzęta, a zwłaszcza te w okresie intensywnego wzrostu narażone są na deficyt pokarmowy. Dlatego tak ważną rolę dla utrzymania równowagi jonowej płynów odgrywają sód i  chlor.

Intensywna produkcja zwierzęca powoduje wzrost zapotrzebowania organizmu zwierząt na składniki mineralne, których dostęp nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić w paszach w odpowiednich ilościach.

Na rynku znajduje się szeroka gama tych produktów. Są łatwo dostępne, a cena zachęcająca te w formie 10 kg kostki kosztują od 8- 12 zł za sztukę.

Na rynku produkowane są lizawki solne w dwóch kolorach. Oprócz tego różnią się one składem.

Ich produkcja opiera się na dwóch wariantach recepturowych:

- białe bez dodatków mineralnych,

- czerwone, mineralizowane z dodatkami (magnezu, miedzi, cynku, manganu, kobaltu, selenu, jodu)

Do objawów niedoboru soli zaliczamy: brak apetytu, ograniczenie pobierania paszy, niska wydajność, matowienie, wypadanie sierści, opóźniony wzrost młodych zwierząt.

W świetle naszego prawa lizawki są bezpiecznym dodatkiem paszowym.

Hodowco pamiętaj, aby przed podaniem usunąć etykietę umieszczoną na lizawce.

Podobał się artykuł? Podziel się!