PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Dobór buhaja pod robota udojowego

Dobór buhaja pod robota udojowego

Indeks przydatności córek buhaja do doju zrobotyzowanego został wprowadzony w Holandii w 2012 roku.Pomysł umieszczenia indeksu przydatności córek danego buhaja do doju zrobotyzowanego zrodził się podobnie jak sam system tego doju – w Holandii. Jest to odpowiedź na stale rosnące zainteresowanie robotami udojowymi i problemami pojawiającymi się przy przejściu z tradycyjnego systemu doju na zrobotyzowany.

Jak wyjaśnia serwisowi farmer.pl w rozmowie telefonicznej Aleksander Osten-Sacken z Holenderskiej Genetyki Plus – Robot Index, czyli indeks przydatności córek danego buhaja do doju w robocie udojowym, jest tworzony w oparciu o wartość hodowlaną cech związanych z budową i zdrowotnością wymienia. Wartości te mogą zatem ulegać zmianom wraz ze zmieniającą się wartością hodowlaną konkretnych buhajów w kolejnych wycenach, które odbywają się trzykrotnie w ciągu roku.

Indeks przydatności córek do tego systemu doju obejmuje głównie cechy funkcjonalne związane ze zdrowotnością oraz budową wymienia. Bardzo ważnym elementem przy wykorzystaniu robotów udojowych jest położenie samego wymienia, ale również rozmieszczenie i długość strzyków. Kolejną cechą jest budowa nóg i racic – w tym przypadku ważne jest by krowy miały silne nogi – czyli krowy w przypadku systemu doju w robocie muszą się charakteryzować dobrą lokomocją.

- Era robotyzacji dopiero przed nami, ale innej drogi na przyszłość nie ma! Dlatego już dziś warto o tym mówić i pokazywać rolnikom kierunek. Robot Index jest to łatwa podpowiedź, które byki dają córki najlepiej dostosowane do doju robotem. W Polsce robotyzacja doju dopiero się rozwija - jest może ok.150 - 200 robotów. Część z ich posiadaczy pyta o indeks przydatności do doju robotem, Robot Index ciekawi też niektórych hodowców, mających hale udojowe - preferuje przecież te cechy, które również w tej technologii są pożądane. Jest to nowy indeks - jego opis zamieściliśmy w Polsce w katalogu buhajów w 2013, wymaga więc czasu na akceptację przez rolników – tłumaczy Aleksander Osten-Sacken.

W katalogu buhajów holenderskiej firmy CRV dla Polski, również można znaleźć buhaje wycenione na tę cechę. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • zbig 2014-01-08 22:22:54
    bardzo ciekawie zatytułowany artykuł
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!