Brak opadów przyspiesza dojrzewanie kukurydzy więc z dnia na dzień będzie przybywać pól gotowych do zbioru. Optymalny termin zbioru kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę to faza dojrzałości woskowa lub woskowo-szklista.

Najprostszym sposobem jej określenia w warunkach polowych jest przełamanie kolby i ustalenie poziomu skrobi szklistej na ziarniakach – powinna znajdować się w 1/3 ziarniaka.

Jeżeli obserwujemy na naszej plantacji objawy przedwczesnego zasychania roślin nie powinniśmy zwlekać ze zbiorem. Nadmierne wysychanie roślin kukurydzy prowadzić może do trudniejszego ich rozdrobnienia. Złe rozdrobnienie spowodować może problemy z ubiciem zielonki w silosie czy na pryzmie powiązane z dużą jej elastycznością.

W późniejszym skarmianiu kiszonki może się to objawiać wzmożonym sortowaniem przez krowy długich, suchych i twardych cząstek co może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia kwasicy żwacza.

Stąd też może warto rozważyć zbiór we wcześniejszej fazie dojrzałości i wyprodukowanie kiszonki dobrej jakości o niższej koncentracji energii, która będzie chętnie pobierana przez zwierzęta, niż kiszonki o wyższej zawartości energii lecz niechętnie pobieraną przez krowy. Podobał się artykuł? Podziel się!