Bielenia budynków powinno się dokonywać przynajmniej raz w roku, a najlepszymi do tego okresami są wiosenno-letni oraz jesienny. Są to najodpowiedniejsze terminy z kilku względów.

Przede wszystkim jest to nadal okres, w którym możliwe jest pastwiskowe utrzymanie zwierząt co pozwala na zagospodarowanie czasu w ciągu dnia na wykonanie bielenia. Jest to również okres kiedy krowy można bez obaw przetrzymać kilka godzin (odpowiednio do potrzebnego czasu na wykonanie bielenia) np. na wybiegu – jest to rozwiązanie dla systemów, w których krowy stale przebywają w oborze.

Jest to również okres, w którym występuje największe ryzyko rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych. Jesienią jest to dodatkowo okazja do usunięcia zabrudzeń powodowanych przez owady (zwłaszcza muchy) w okresie letnim.

Oprócz korzyści płynących z niszczenia chorobotwórczych bakterii i pasożytów, dzięki systematycznemu malowaniu na biało wnętrza budynku uzyskujemy jego rozjaśnienie sięgające blisko 30 proc. Korzyści te wpływają na poprawę zdrowotności, a także dobrostanu zwierząt.

Bielenie wykonuje się przygotowanym wcześniej mlekiem wapiennym (w stosunku 1:5 wapno hydratyzowane : woda). Jest to metoda mało kosztowna (worek 25kg wapna hydratyzowanego to wydatek rzędu 17 zł co powinno wystarczyć na pokrycie ok. 200 metrów kwadratowych) lecz pracochłonna.

Do rozprowadzenia mleka wapiennego w budynku wystarczy wałek malarski lub nakrapiacz. Można jednak pokusić się o ułatwienie pracy i wykonać bielenie przy pomocy opryskiwaczy plecakowych czy pomp wodnych z lancą od opryskiwacza plecakowego. Są to metody stosowane przez rolników i z pewnością mniej pracochłonne od wykorzystania nakrapiacza.
Bieleniem budynków inwentarskich zajmują się również firmy usługowe, oferujące wykonanie tej czynności przy pomocy specjalnego agregatu.

Przy samodzielnym wykonaniu bielenia obór należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Mleko wapienne działa drażniąco na skórę, ze względu na co należy do zabiegu przystąpić w odpowiedniej odzieży ochronnej (kombinezon, rękawice), osłaniając dodatkowo twarz (usta, nos – maska ochronna, oczy – okulary).
Podobał się artykuł? Podziel się!