PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Dój ćwiartkowy – mniej problemów

Dój ćwiartkowy – mniej problemów

Autor: farmer.pl, Tomasz Roszkowski

Dodano: 26-10-2012 15:14

Tagi:

Niezależny dój każdej ćwiartki wymienia eliminuje pustodój, a co za tym idzie ogranicza występowanie zapaleń.
Podczas Dnia Otwartego w Niechłodzie, prof. Stanisław Winnicki  w swoim wykładzie zaznaczył ,że wszystkie krowy w zasadzie jedzą równo ale nie wszystkie się równo doją. Co do zasady dój powinien być higieniczny, delikatny, szybki i dokładny.

Przewaga doju w robotach udojowych w porównaniu z dojem klasycznym w halach udojowych lub stanowiskach polega po pierwsze na tym, że jest zwiększona krotność dojów w zależności  od wydajności.

Po drugie z reguły tylne ćwiartki wymienia są bardziej rozwinięte, więc przy doju mechanicznym klasycznym ćwiartki przednie są już wydojone a tylne jeszcze nie. Na przykładzie konkretnej krowy z Niechłodzia dojonej w robocie profesor wskazał, że różnica w doju ćwiartek tylnych i przednich wyniosła ok. 2 minuty.

Oznacza to, że w klasycznym doju 2 minuty wystąpiłby pustodój przednich ćwiartek. Natomiast pustodój jest jednym z elementów powodujących podrażnienie gruczołu mlekowego i tym samym powstawania stanów zapalnych.

Jak mówił Winnicki- stosowanie robota udojowego, w którym dój jest ćwiartkowy, pozwala na wyeliminowanie jednego z podstawowych czynników wpływających na stan zapalny wymienia.

Ponadto robot wykonuje bezwiednie czynności, które powinien zrobić człowiek, czyli m.in. czyszczenie i mycie strzyków. Jeżeli hodowca wykonuje je sam , to jest pewność, że wykona dobrze. Ale, jeżeli stado jest większe i są pracownicy najemni, to jest z tym różnie.

Natomiast jeżeli chodzi o skład mleka, profesor podkreślił, że jego dotychczasowe badania nie wykazały wpływu system doju na skład mleka.

Z pewnością doj automatyczny ma wiele zalet, ale czy w każdej oborze może być uzasadnione ekonomicznie zainstalowanie robota udojowego? Otóż nie. Jak podawał profesor, literatura wskazuje, że aby efektywnie wykorzystać urządzenie, rocznie powinno udoić 0,5 mln litrów mleka.

Przy częstotliwości doju przekraczającej średnio dwa razy na dobę, stado przypadające na jednego robota nie powinno być większe niż 60 szt. To oznacza że, aby efektywnie wykorzystać robota średnia wydajność stada powinna przekraczać 8 tys. litrów mleka rocznie na sztukę. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • PawełP 2012-10-26 20:47:36
    zachecony Wytrzyma jeszcze dłużej moi koledzy majom roboty udojowe w tym jeden od 2009 roku i powiedział ze nie zamienił by go na żaden inny natomiast drugi klolega ma zainstalowane te urządzaenia od lutego i też nie narzeka
  • zachecony 2012-10-26 18:12:53
    Hmm... czylioznacza to ze rok produkcji mleka zwieksza koszt na 1litr o prawie 1 zl plus koszty produkci pozostale 1 zl (pasza itp) daje nam 2 zl koszty a przychody ok. 1,3 za l. To oznacza ze po niespelna 3 latach mamy zwrocony koszt zakupu robota i poxniej jestok. To pytanie zasadnicze -ile taki robot bedzie pracowal w oborze ? bo jak z 10-12 to biore w ciemno. Prosze o odpowiedz ile wytrzyma w pracy rzeczywiscie
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!