Na temat hiperkeratozy mówił Gabriele Marchesi, specjalista systemu zarządzania stadem, podczas Forum Zootechniczno-Weterynaryjnego w Poznaniu. Prelekcja o tym schorzeniu była połączona z prezentacją P4C - ćwiartkowego systemu doju.  

Najważniejszym celem jaki przyświecał projektantom systemu, jest zapobieganie pustodojom. Szkodliwość pustodojów polega na wywoływaniu hiperkeratozy. Schorzenie to polega na powstawaniu zrogowaciałych obwódek wokół otworów strzykowych. Prowadzi to do zniszczenia bariery chroniącej wymię przed wnikaniem drobnoustrojów. Tak więc pustodoje można zaliczyć do jednej z przyczyn mastitis. 

Jak mówił Gabriele Marchesi, P4C to nie jest jeden produkt, ale kompozycja różnych składowych. Mózgiem systemu jest sterownik MilproP4C. Pulsator obsługujący ten system udojowy, Servopulse cechuje się czterema niezależnymi źródłami pulsacji. Sercem systemu jest kolektor Dynamic P4C.

W aparacie udojowym znajduje się sensor kontrolujący przepływ mleka, następnie informacja dociera do sterownika, kontrolującego pulsację każdej z ćwiartek.  System P4C zapobiega występowaniu pustodojów poprzez wstrzymywanie doju w ćwiartce, z której przestaje lecieć mleko. Zachodzi wtedy zmiana z trybu doju na tryb masarzu, dzięki czemu unikamy ryzyka uszkodzenia strzyku.  

Wykrywanie mastitis 

W kolektorze znajduje się również sensor badający przewodność elektryczną mleka pozyskiwanego z poszczególnych ćwiartek. Wyniki jego pomiarów po przeanalizowaniu w czasie rzeczywistym za pomocą specjalnego algorytmu, pozwalają na wczesne wykrycie podklinicznego mastitis. Wyniki wyświetlają się na wyświetlaczu. Zmiany w przewodnictwie są wyświetlane w czasie rzeczywistym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!