Krowy w pierwszej laktacji, czyli pierwiastki stanowiły najliczniejszą grupę krów prezentowanych podczas wystawy w Szepietowie. Łącznie zaprezentowano 69 krów z czego grupa pierwiastek liczyła 41 zwierząt, pozostałe 28 to krowy w 2, 3 i dalszych laktacjach oraz krowy mlecznych ras zachowawczych.

Ze względu na swoją liczebność krowy będące w pierwszej laktacji podzielone zostały na 3 podgrupy z których wybrano po dwie sztuki przechodzące do finałowego rozstrzygnięcia czempionatu wśród tej grupy.

Stawkę finałową tworzyło sześć wyrównanych zwierząt. Jednak i tu zaznaczyła się pewna dominacja jednego z podlaskich stad. Bowiem nagrody za zdobycie 1 i 3 miejsca powędrowały do zwierząt należących do Pana Jana Zawadzkiego z miejscowości Ciemnoszyje.

Tytuł czempiona Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie otrzymała krowa Czajka ur. 19 stycznia 2011 r. ojciec – Toystory (USA). Tytułem drugiego wiceczempiona nagrodzono krowę Bela ur. 27 września 2010 r. ojciec – Altaarmstead (USA).

Stawkę tą przedzieliła wiceczempionka – krowa o nazwie Nowa IV ur. 6 września 2010 r. po Matsonie (USA), pochodząca z hodowli Wiesława Wnorowskiego z miejscowości Chojane Bąki.

Podczas XX Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie, w ringu Agroareny zaprezentowano 130 sztuk bydła mlecznego. Tytułami czempionek nagrodzono 5 jałowic hodowlanych oraz 4 krowy w laktacji. Dodatkowo przyznano 2 honorowe tytuły superczempionów. Podobał się artykuł? Podziel się!