PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Drastyczna sytuacja na rynku wołowiny

Autor: Copa-cogeca/ farmer.pl

Dodano: 28-11-2012 15:19

Tagi:

Copa-Cogeca ostrzega przed drastyczna sytuacja na rynku wołowiny w Unii Europejskiej.Copa-Cogeca ostrzegała dziś przed poważną sytuacją sektora wołowiny w UE. Producenci zmagają się z wysokimi kosztami produkcji i niskimi marżami. Należy podjąć działania w ramach przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Przewiduje się, że globalna konsumpcja mięsa wzrośnie, a Europa musi skorzystać z otwierających się możliwości.


Oświadczenie to padło po omówieniu tego tematu na grupie roboczej „Wołowina” Copa-Cogeca. Niedawno wybrany na kolejną kadencję Przewodniczący grupy roboczej, Pierre Chevalier podkreślił: -  Producenci wołowiny w UE zmagają się z niskimi cenami i wysokimi kosztami produkcji. Wiele ubojni w państwach członkowskich jest zmuszonych do zaprzestania działalności. Spodziewamy się spadku produkcji w UE o 4,8%, a pogłowia krów mamek o 3% w roku 2012 w porównaniu z rokiem 2011. Szacunki FAO - OECD pokazują gwałtowny wzrost światowej konsumpcji mięsa, szczególnie w gospodarkach wschodzących takich jak Chiny. Europejscy producenci wołowiny muszą być w stanie skorzystać z rosnących możliwości.


Chevalier, przedstawiając sposoby na poprawę sytuacji, powiedział: - Potrzebny jest nam plan, by nadać nowego rozpędu produkcji wołowiny w UE. Wsparcie w ramach nowej WPR musi być bardziej ukierunkowane. Należy zachęcać do produkcji poprzez dopłatę do krów mamek. Należy również usprawnić instrumenty zarządzania rynkiem takie jak interwencja. Należy zaktualizować ceny interwencyjne, tak aby uwzględniały wyższe ceny środków produkcji. Rolnicy potrzebują więcej elastyczności, aby móc produkować pasze w gospodarstwie i zapewnić samowystarczalność paszową.


Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca podkreślił: - Instrumenty proponowane przez Komisję, by dalej zazieleniać WPR, również są zbyt restrykcyjne i mogą zagrozić konkurencyjności i bezpieczeństwu żywnościowemu. Instrumenty zielonego wzrostu: czyli instrumenty, które są korzystne dla środowiska, a jednocześnie przyczyniają się do utrzymania zdolności produkcyjnej, wydajności i zatrudnieniu mają kluczowe znaczenie, w postaci proponowanej przez Copa-Cogeca.


Na posiedzeniu Chevalier z Francji został ponownie wybrany na dwuletnią kadencję na stanowisku Przewodniczącego grupy. Andrew Foot z Wielkiej Brytanii, prowadzący gospodarstwo zajmujące się produkcją roślinną i zwierzęcą został wybrany na stanowisko Wiceprzewodniczącego grupy roboczej. Podkreślił znaczenie opłacalnego sektora wołowiny w przyszłości i wykorzystania coraz większych możliwości rynkowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • kmieć 2012-12-03 10:59:39
  Czyli Francuzi będą "pchali" wszędzie swoją wołowinę, także Turkom i Żydom.
  A my w tym czasie będziemy deliberować czy ubój rytualny jest humanitarny czy brutalny.
  "Oto jest pytanie ..."
 • Lewar 2012-12-03 09:06:58
  zamieszanie robią zasrane pośredniki co by taniego towaru przed świętami nałapać i zarobić, karmta bydło dopóty dopóki mata czym a potem już tylko wjęcej w kieswzeni zostanie nie dajcie sie wyr....... w dupola za 5,5 za kg pozdro 600 }:)
 • arszczecin 2012-11-28 20:34:01
  Ukasz nie tak szybko, chyba że za byka Ho 521 kg
 • ukasz 2012-11-28 19:17:10
  jeszcze troche i wrócą stare czasy z cenami za byki 5zł +vat
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!