Spośród wielu szczepów drożdży, najcenniejszą w żywieniu zwierząt jest grupa Saccharomyces cerevisiae. Nie bez znaczenia pozostaje forma zastosowanego komponentu. Na rynku można spotkać produkty zawierające metabolity drożdży, a także żywe kultury drożdży. Spośród wymienionych grup wyższą wartością charakteryzuje się druga z nich.

Ich pozytywne działanie polega na stymulacji syntezy mikroflory żwacza, co przekłada się na zwiększoną produkcję łatwo dostępnego dla krów białka. Dodatkowo są źródłem witaminy B1, jak również soli mineralnych i enzymów. Ich stosowanie podwyższa również produkcję mleka o 4 – 7 %.

Żywe kultury drożdży, ze względu na ich właściwości, można potraktować jako dodatek probiotyczny. Do ich zalet można zaliczyć również korzystny wpływ na zwiększenie pobrania suchej masy, stabilizację pH żwacza czy poprawę strawności włókna. Korzystne właściwości drożdży powodują ograniczenie ryzyka występowania takich chorób metabolicznych, jak kwasica czy ketoza.

Należy jednak pamiętać, że stosując drożdże, trzeba zachować ciągłość ich podawania. Wynika to z faktu, że drożdże nie zasiedlają się w żwaczu. Ich żywotność to zaledwie ok. 12 godzin, dlatego ich podaż musi być ciągła, tak aby mogły działać przez całą dobę.

Podobał się artykuł? Podziel się!