Produkt jest otrzymywany ze specjalnie wyselekcjonowanych komórek drożdży Saccharomyces cerevisiae, które zostały wzbogacone podczas namnażania w selen nieorganiczny i poddane fermentacji tlenowej. W ten sposób w metioninie w miejsce siarki został wbudowany selen - selenometionina (98 proc.) oraz inne selenobiałka.

Ta postać selenu jest najbardziej dostępną formą stosowaną w żywieniu zwierząt. Drożdże selenowe stymulują aktywność układu odpornościowego zwiększając poziom przeciwciał. Znacząco podnoszą aktywność enzymów, m.in. peroksydaz, reduktaz i selenobiałek, poprawiając status oksydoredukcyjny. Wpływają w dużym stopniu na zdrowotność i wydajność zwierząt oraz ich rozród. Powodują obniżenie liczby patogenów oraz pasożytów.

Niedobór selenu w organizmie zwierzęcia powoduje zaburzenia w tworzeniu części rogowych oraz hamuje wzrost u cieląt. U cielnych krów może natomiast dochodzić do obumierania płodów wskutek ich upośledzonego rozwoju, zatrzymania łożyska po porodzie oraz osłabienia zdolności rozpłodowych.

W dużym stopniu drożdże selenowe transformowane są do mleka, mięsa i jaj, wpływając korzystnie na stan zdrowia spożywających te pokarmy ludzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!