Pasze objętościowe są podstawowym komponentem w dawkach żywieniowych dla bydła, dlatego tak ważna jest ich jakość. Zależy ona w dużej mierze od fazy w jakiej zbierane są rośliny. Optymalnym terminem koszenia łąk jest moment, gdy dominujące gatunki traw rozpoczęły kłoszenie. Jednak często o faktycznym terminie zbioru decydują warunki pogodowe, a te nie zawsze są korzystne, kiedy tego potrzebujemy.

Terminu zbioru nie warto zbytnio opóźniać. Każdy dzień po wykłoszeniu wpływa dodatnio na wzrost zawartości włókna, a ujemnie na poziom białka w paszy, na którym nam tak zależy. Jest to tym bardziej istotne ze względu na fakt, że drugi pokos w porównaniu z pierwszym charakteryzuje się i tak mniejszą zawartością tego składnika. Krótko mówiąc, dalszy przyrost zielonej masy jest nieopłacalny, gdyż nie zrekompensuje nam straty na jakości.

Pierwszy pokos przeznaczany jest z reguły dla najbardziej wymagających, najwydajniejszych krów w stadzie, co dotyczy sztuk w początkowej fazie laktacji. Natomiast drugi i kolejne pokosy przeznacza się dla krów o mniejszej wydajności, zasuszonych czy młodzieży hodowlanej.

W przypadku przechowywania sianokiszonki w balotach warto oznaczyć ich pochodzenie oraz numer pokosu, co znacznie ułatwi późniejszą organizację żywienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!