Według wstępnych danych Eurostatu w styczniu 2015 roku kraje UE-28 wyeksportowały poza granice ugrupowania 62,4 tys. t odtłuszczonego mleka w proszku, tj. o 24 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Głównym rynkiem zbytu była, podobnie jak przed rokiem, Algieria, z 17-procentowym udziałem w unijnym eksporcie. Sprzedaż w tym kierunku była o 22 proc. wyższa w relacji rocznej.

W tym samym okresie Polska wysłała o 89 proc. mniej OMP do Algierii niż w styczniu 2014 roku. Na drugim miejscu wśród unijnych odbiorców OMP pojawił się Egipt, gdzie w styczniu br. sprzedano o 110 proc. więcej produktu w relacji rocznej.

Z kolei Chiny, ubiegłoroczny lider jeżeli chodzi o zakupy odtłuszczonego mleka w proszku z UE, spadły na 7 pozycję. W analizowanym okresie znacząco wzrósł też eksport oleju maślanego (o 28 proc. w relacji rocznej) oraz serwatki w proszku (o 8 proc. r/r).

Z drugiej strony odnotowano spadek sprzedaży zagranicznej serów i pełnego mleka w proszku. Niższy eksport serów z UE-28 - w styczniu o 15 proc. w relacji rocznej, łącznie 50,5 tys. t - to w głównej mierze efekt embarga wprowadzonego przez Rosję.

Pod jej nieobecność zwiększono przede wszystkim wysyłki do Stanów Zjednoczonych - o 13 proc wobec stycznia 2014 roku do 9,2 tys. t - oraz Japonii - o 63 proc. w relacji rocznej do 4,7 tys. t. Z kolei w przypadku pełnego mleka w proszku o spadku wolumenu wywozu ogółem zadecydowała mniejsza sprzedaż do Algierii - o 20 proc. w relacji rocznej do 2,8 tys. t - oraz Nigerii - o 8 proc. do 2,9 tys. t. Głównym odbiorca PMP w tej sytuacji stał się Oman, z 18-procentowym wzrostem importu z UE-28.

Eksport masła w Unii utrzymał się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego - 10,2 tys. t, tj. o niespełna 1 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2014 roku. Miejsce Rosji zajęła Arabia Saudyjska, Uzbekistan i Egipt.

Według analityków BGŻ, w perspektywie długookresowej można spodziewać się zwiększenia znaczenia Unii Europejskiej jako światowego eksportera. Po stronie produktowej największe perspektywy wzrostu rysują się przed mlekiem w proszku ale także, według Komisji Europejskiej, serem.

Podobał się artykuł? Podziel się!