Motywem przewodnim organizowanego przez Lely spotkania było otwarcie nowoczesnej obory na 320 krów, wyposażonej m.in. w system doju zrobotyzowanego oraz roboty podgarniające paszę i czyszczące posadzki szczelinowe na korytarzach spacerowych, pochodzące z oferty firmy Lely.

Właścicielem tego obiektu jak i gospodarstwa Hendripol Sp. z o.o. jest Arend Jan Hendriks, holender, który od 15 lat prowadzi wydzierżawione od ANR gospodarstwo o powierzchni 315 ha. Celem nadrzędnym budowy tego obiektu była poprawa warunków utrzymania krów, przez co według założeń hodowcy, poprawie ma ulec mleczność krów, ich długowieczność i zdrowotność, a co z tym związane również wynik ekonomiczny.

Przyzwyczajeni jesteśmy do organizowanych kilkukrotnie w ciągu roku, a zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, uroczystych otwarć nowoczesnych obór. Tym razem firma Lely postanowiła nieco poszerzyć rozmiar imprezy, a połączenie otwarcia nowoczesnej obory oraz prezentacji całego gospodarstwa wraz z codziennym funkcjonowaniem, a także dołączenie do tego pokazów polowych z udziałem maszyn zielonkowych oraz innych maszyn uprawowych przeznaczonych do pielęgnacji użytków zielonych cieszyło się dużą frekwencją zwiedzających. Dodatkowo zwiedzający mieli możliwość wysłuchania wykładów dotyczących otwieranego obiektu, jego funkcjonowania oraz założeń i celów rolnika jakie zamierza on osiągnąć dzięki użytkowaniu tego obiektu. 

Jak tłumaczy Joanna Aerts z Lely dzień otwartych drzwi odwiedziło ponad 3000 gości. Wśród zwiedzających znaleźli się zarówno rolnicy z wielu polskich województw, jak również goście z zagranicy. Obsługa takiego wydarzenia wymagała mobilizacji pracowników Lely Center z niemal całego kraju – łącznie ok. 60 osób.

Dzień otwartych drzwi był okazją nie tylko do zwiedzania nowoczesnej obory Pana Hendriksa lecz również możliwością podpatrzenia i przeniesienia rozwiązań przez niego wprowadzonych na własne podwórko, a także do dyskusji z innymi hodowcami zarówno z Polski jak i z zagranicy. Dzień otwartych drzwi był pełen różnych atrakcji, również dla najmłodszych zwiedzających.

Podobał się artykuł? Podziel się!