Francuski potentat mleczarski Sodiaal osiągnął porozumienie z inną dużą krajową firmą - Entremont (liderem w segmencie produkcji sera ementalskiego) - w sprawie jej przejęcia. W wyniku zakupu powstanie drugi co do wielkości gigant branżowy we Francji i czwarty w Europie. Przerabiał będzie 5,2 mld litrów mleka rocznie, pochodzącego od ok. 15 tys. dostawców, a jego obroty wyniosą 4 mld euro.

Władze francuskie niechętne były przejęciu Entremonta przez lidera francuskiego rynku mleka - Lactalisa, który także miał ochotę na zakup. Rząd obawiał się o to, że koncentracja będzie miała zbyt dużą skalę i sprzeciwi się temu Bruksela, powołując się na przepisy o zachowaniu konkurencji.

Kolejny francuski producent przetworów mleczarskich - firma Danon, zdecydował o fuzji swojego rosyjskiego oddziału z spółką mleczarską Unimilk. Dzięki tej transakcji powstanie największy gracz na rynku produktów nabiałowych na obszarze byłego ZSRR, z roczną sprzedażą sięgającą 1,5 mld euro. Danone będzie miał 57,5 proc. jego akcji.

Także na austriackim rynku mleka szykuje się duża fuzja. Największa austriacka spółdzielnia mleczarska, połączy działania ze zrzeszającą 4 tys. dostawców spółdzielnią Tirol Milch. Celem fuzji będzie współpraca w dziedzinie logistyki, rozliczeń i eksportu. Współpraca spółdzielni będzie oznaczała wprowadzenie jednej ceny za mleko dla 12 tys. dostawców z Górnej Austrii oraz 4 tys. rolników z regionu Tyrol. Przedsiębiorstwa planują płacić za mleko cenę wyższą od średniej. Marki mleka i produktów mlecznych nie zmienią się.

Berglandmilch to największa spółdzielnia mleczarska w Austrii, w ubiegłym roku miała 610 mln euro przychodów ze sprzedaży. Spółdzielnia Tirol Milch wygenerowała w 2009 r. 140 mln euro przychodów.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!