PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

EFSA: Szczepienia są najlepszym sposobem walki z guzkowatą chorobą skóry bydła

EFSA: Szczepienia są najlepszym sposobem walki z guzkowatą chorobą skóry bydła Zdaniem ekspertów z EFSA, szczepienia są najlepszym sposobem walki z guzkowatą chorobą skóry bydła Fot. Łukasz Głuchowski

Guzkowata choroba skóry bydła staje się zagrożeniem dla stad bydła w Południowej oraz Południowo-wschodniej Europie. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), analizuje więc różne sposoby zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby.Guzkowata choroba skóry bydła jest chorobą wirusową atakującą jak wskazuje nazwa bydło, a jej wektorami są krwiopijne owady latające oraz kleszcze. Wirus jest powszechny w Afryce oraz Azji, natomiast ostatnio pojawił się na terenie Południowo-wschodniej Europy.

Od 2013 r. stwierdzono przypadki zachorowań w Turcji, Grecji, Bułgarii, Macedonii, Serbii oraz Albanii. Pierwszym unijnym krajem, który z racji bliskości terenów zapowietrzonych zdecydował się na szeroko zakrojone działania prewencyjne jest Chorwacja.

Zapobiec epidemii

Zdaniem ekspertów z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), szczepienie jest najlepszą metodą walki z guzkowatą chorobą skóry bydła. Wnioski takie wysunięto po badanych zleconych przez Komisję Europejską nt. skuteczności różnych metod kontroli rozprzestrzeniania się tej choroby.

Szczepienie połączone z częściowym ubojem chorych stad jest równie skuteczne w zwalczeniu choroby, jak całkowita likwidacja chorych stad (która jest obecnie wymagana na podstawie prawa Unijnego). 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!