Jedną z przyczyn sytuacji, w której aktualnie znajduje się polski rynek mleka (nadprodukcja, niskie ceny mleka) jest embargo rosyjskie, które w dużym stopniu wpłynęło na ceny mleka. Sytuacja ta wymusiła walkę o nowe rynki sprzedaży białego surowca. Krajem do którego w ostatnim okresie zwiększono sprzedaż mleka jest Białoruś.

Eksport świeżego mleka na Białoruś w ostatnim okresie wzrósł 30-krotnie. Białoruś niechętnie kupuje od polskich mleczarni gotowe produkty mleczne. Ich działanie opiera się na zakupie z Polski mleka surowego. Następnie przetwarzają je na gotowe produkty, które wędrują na rosyjski rynek.

Według wstępnych danych GUS, w roku 2014 (I i II kwartał) eksport do Białorusi mleka i śmietany wynosił 490 ton o łącznej wartości 1,2 mln euro. Dla porównania w całym 2013 roku Polska wyeksportowała na Białoruś około 324 tony mleka i śmietany.

Prócz świeżego mleka, Białoruś kupuje od polskich mleczarni także mleko pasteryzowane i śmietanę. Białoruskie władzę zapowiedziały, że nie zamkną granic przed polskimi produktami. Handel wyraźnie nabiera rozpędu.

Eksport mleka na Białoruś nie rozwiąże w pełni problemów na rynku mleka, ale globalne szukanie odbiorców musi stanowić podstawę zagospodarowania nadwyżki mleka.

Podobał się artykuł? Podziel się!