Produkt nagrodzony Nowością Agromek 2012, to prawdziwa innowacja pod względem dobrostanu zwierząt w intensywnej produkcji.   

Pomysłodawcy chcieli umożliwić krowom jak najbardziej zbliżone pobieranie paszy,  do tego jakie odbywa się na pastwisku. Dlatego zamieniono  metalowe wygrodzenia przy stole paszowym na bardziej miękkie i elastyczne elementy . Tzw. zielone tuby mają średnicę około 5 cm są powleczone wytrzymałą gumą.

Uginają się pod ciężarem nacisku krowy. Mogą się odchylić maksymalnie o około 30o w stronę stołu paszowego.  Zrezygnowano również z górnej, poziomej części wygrodzenia. Celem było umożliwienie bardziej swobodnego dostępu do paszy, a także całkowita eliminacja stresu podczas karmienia.

System został aktualnie wdrożony w trzech duńskich gospodarstwach. Z badań wynika, że taki rodzaj wygrodzeń umożliwia łatwiejszy dostęp do paszy, zwiększa dzienne pobieranie paszy przez krowy, zwierzęta są bardziej spokojne oraz mają mniej otarć i urazów mechanicznych na ciele. Podobał się artykuł? Podziel się!