Najnowsze wyniki oceny wartości hodowlanej buhajów, opublikowane przez Instytut Zootechniki, potwierdziły wysoką ocenę Ciaka, który utrzymał pierwszą pozycję z poprzedniej oceny. Potwierdzałaby się więc opinia hodowców ze Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy, która jest właścicielem tego buhaja, że rozpoczyna się era Ciaka w polskiej hodowli bydła. W trzeciej wycenie uzyskał on najwyższy indeks - 167,7.

Nie gaśnie również gwiazda amerykańskiego buhaja Zebo, który ma w pierwszej dziesiątce dwóch synów. Na drugim miejscu znalazł się jego syn Zonk, wyhodowany w Ośrodku Hodowli Zarodowej w Bobrownikach, którego właścicielem jest także SHiUZ w Bydgoszczy. W ostatniej wycenie uzyskał indeks 153,9. Na trzecim miejscu jest Niko z indeksem 152,1, który jest synem Novalisa, a jego właścicielem jest Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu.

Czwarty na liście, z indeksem 150,6, jest Men, wyhodowany w Ośrodku Hodowli Zarodowej w Żołędnicy. On także ma imponujący rodowód: jest bowiem synem amerykańskiego buhaja Meadowlorda i wnukiem ze strony ojca - Blackstara, legendy hodowli bydła. Zainteresowanie Meadowlordem nie słabnie, między innymi z powodu doskonale zbudowanych wymion u jego córek.

Pierwszym na najnowszej liście synem słynnego Bellwooda jest Best, który uzyskał indeks 148,9, dający mu tym razem piąte miejsce. Dwa lata temu był on pierwszy na liście polskich buhajów. Jego właścicielem jest Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu.

Na szóstym miejscu jest Puzon, który uzyskał indeks 147. Jest on synem Projectora i został wyhodowany w Rolniczym Kombinacie Spółdzielczym w Bądeczu.

Siódmym na liście najlepszych polskich buhajów jest Tutor ET, wyhodowany w Ośrodku Hodowli Zarodowej w Gajewie. Jest on synem Tonica i uzyskał indeks 144.

Drugi syn Zebo - Zaner, który był już raz na pierwszym miejscu polskiej listy, tym razem znalazł się na równie wysokim ósmym miejscu z indeksem 142,3. Jego hodowcą jest Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osieku, a właścicielem Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem.

Pierwszą dziesiątkę polskiej listy zamykają dwaj synowie Bellwooda. Na dziewiątym miejscu jest Begoni, z indeksem 142,1, wyhodowany w OHZ Gajewo, a na dziesiątym - Buster ET, z indeksem 140,6, wyhodowany przez Eugeniusza Kurzynę, hodowcę z podlaskiej wsi Jamiołki Godzieby

Źródło: "Farmer" 02/2005

Podobał się artykuł? Podziel się!