W dniu 20 czerwca Komisja Europejska zatwierdziła sprzedaż kolejnych 100 ton odtłuszczonego mleka w proszku z zapasów interwencyjnych po cenie 185 euro /100 kg. Według Europejskiej Rady Mleka, sprzedaż w cenach poniżej wartości może negatywnie wpłynąć na europejski i międzynarodowy rynek mleczarski.

Próg cenowy, uwzględniający wszelkie koszty produkcji, jak również transportu, przetwórstwa i marketingu, powinien wynosić co najmniej 335 euro/100 kg mleka w proszku . W celu zmniejszenia ogromnych zapasów w liczbie około 350 tys. ton, powinno się uruchomić inne kanały, na przykład wykorzystanie proszku mlecznego jako paszy dla zwierząt.

EMB zauważa również, że działanie to jest wyraźnie sprzeczne z własne oświadczeniem Komisji Europejskiej, że sprzedaż za wszelką cenę nie było odpowiednim wyjściem dla Komisji i że utrzymanie równowagi rynkowej i odzyskanie cen pozostaje jej głównym celem.

- Komisja powinna uczyć się na błędach z przeszłości i zrozumieć wreszcie, że interwencja nie przyniesie wystarczającej stabilności na rynku mleczarskim – uważa Romuald Schaber, przewodniczący EMB.

Przeszłość, w opinii EMB, wykazała, że jedynie program redukcji dostaw mleka w UE miały rzeczywisty wpływ na ceny mleka, ponieważ bezpośrednio dotykał problemu nadprodukcji surowca.

Podobał się artykuł? Podziel się!