Jak podaje Europejska Rada Mleka (EMB), holenderska mleczarnia będzie płacić dostawcom dodatkowe 2 euro centy za kilogram mleka, jeżeli w okresie od 1 stycznia do 11 lutego 2016 r. dostarczą nie więcej lub nawet mniej mleka. Wysokość dostaw, do których odnoszona będzie bieżąca produkcja, zostanie ustalona ze średniej dziennej podaży z okresu 13 - 27 grudnia 2015 roku.

Ideą wypłaty premii jest zachęcenie producentów mleka do utrzymania, a nawet zmniejszenia produkcji mleka, co ma również przekładać się na zatrzymanie spadku cen, a co za tym idzie wzrostu opłacalności produkcji.

Sieta van Keimpema, Wiceprezes EMB uważa, że instrument ten powinien być stosowany nie tylko w poszczególnych mleczarniach, ale w całej Unii Europejskiej, a tym samym zarządzany centralnie. Jego zdaniem inicjatywa ze strony poszczególnych mleczarniach nie wystarczy, aby ustabilizować sytuację.

W ostatnich miesiącach strategia nieograniczonego wzrostu produkcji spowodowała ogromne problemy, prowadząc wielu europejskich producentów mleka do bankructwa. Przy cenach, w niektórych przypadkach sięgających zaledwie 20 euro centów za kilogram mleka, przetrwanie dla wielu gospodarstw jest po prostu niemożliwe.

Podobał się artykuł? Podziel się!