Obory obecnie powstające charakteryzują się zupełnie inną konstrukcją w porównaniu do tych budowanych jeszcze przed kilku laty. Odchodzi się bowiem od „bunkrów” pozbawionych okien, a w ich miejsce powstają obiekty o lekkich konstrukcjach.

- Obecnie obory budowane są w nowej technologii – lekkich konstrukcji. Wsparte są one na stalowym szkielecie z odpowiednią izolacją dachu co jest praktycznie najważniejsze w okresie letnim. Co do ścian bocznych są znaczne różnice, bowiem część rolników decyduje się na częściowo zabudowane płytą warstwową ściany boczne w połączeniu z oknami z poliwęglanu, a część wybiera całkowicie otwarte typy obór z kurtynami – tłumaczy Rafał Najdrowski prezes firmy budowlanej K3Agro.

- Nowoczesne obory to nie tylko komfort pracy człowieka i lepszy dobrostan zwierząt lecz również estetyka – co jest ważne dla niektórych inwestorów – hodowców. Nowe obory o lekkich konstrukcjach, wykonanych ze stali ocynkowanej są w stanie spełnić również takie wymagania. W przeciwieństwie bowiem do starszych obór czy konstrukcji drewnianych wykonanie obory z konstrukcją stalową i wykorzystaniem do pokryć dachowych oraz elementów ścian bocznych, płyt warstwowych daje estetyczny wygląd na długi okres – dodaje Najdrowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!