Rozwiązanie budowy stopnia w korytarzu gnojowym, tuż przy stole paszowym, czyli w miejscu pobierania paszy przez krowy jest raczej rzadkim widokiem w naszych krajowych oborach. Jednak większość zachodnich hodowców bydła mlecznego stosuje go w swoich oborach. Dwie podstawowe jego funkcje to:

1.Łatwiejszy dostęp do paszy.
2.Mniejsze straty paszy powodowane przez jej „wciąganie” na korytarz gnojowy.

Obie z podstawowych funkcji wzajemnie się uzupełniają. Krowy mają lepszy dostęp do paszy, ponieważ mają możliwość sięgnięcia po nią znacznie dalej. Mniejsze straty paszy wynikają z mniejszych możliwości zarówno wysypania się paszy podczas zadawania z wozu paszowego, czy późniejszego podgarniania oraz pobierania przez krowy. Ze względu na zastosowanie progu jednocześnie wyższy może być murek oddzielający stół paszowy od korytarza gnojowego.

Podczas pobierania paszy przez krowy widać jednak, że rozwiązanie to może być niejako problematyczne. Problemem owego rozwiązania są krowy, które niechętnie z niego korzystają. Ustawienie przednich nóg tuż przed stopniem powoduje mocne nachylenie krów w kierunku stołu paszowego co może w sposób zupełnie niepotrzebny obciążać przednie kończyny. Podobał się artykuł? Podziel się!