Pastwisko przynosi zwierzętom wiele korzyści: smaczną i świeżą paszę, swobodny ruch, czy dostęp promieni słonecznych. Jednak wszystkie te zalety potrafi przysłonić banalny powód – brak paszy na pastwisku.

Sytuacja taka, jest obecnie zauważalna na łąkach, które w niektórych regionach kraju zostały niemal całkiem wypalone przez słońce. Trawa, która powinna być większa każdego dnia wykazuje odwrotną tendencję zasychając na pniu.

Niedopuszczalne jest, aby krowy po całodniowym przebywaniu na pastwisku wracały do obory głodne. Należy jak najszybciej zainterweniować poprzez dodatkowe zadawanie paszy na pastwisku. Większość hodowców pamięta, aby zapewnić zwierzętom dostęp do wody na pastwisku, a do paszy już nie zawsze.

Paśniki łąkowe można zakupić kompletne i gotowe do użytkowania lub też wykonać własnoręcznie. Ważne, aby spełniały prawidłowo swoją funkcję. Podstawowy podział paśników opiera się na rodzaju drabiny paszowej. Jest ona zazwyczaj palisadowa, skośna lub zatrzaskowa.

Bardziej skomplikowane konstrukcje mogą być wyposażone w dach chroniący paszę przed opadami atmosferycznymi, czy też podłogę zabezpieczającą przed zawilgoceniem od podłoża. Na życzenie klienta paśnik może być również wyposażony w poidło.

Podobał się artykuł? Podziel się!