Przygoda z rasą jersey rozpoczęła się w Iwnie, a dokładniej w Siedlcu w 1985 roku, kiedy sprowadzono tu z Dani pierwsze sztuki. Było to 106 jałówek i jeden buhaj. Dwa lata później sprowadzono następne 60 jałówek cielnych, a w kolejnym roku jeszcze 30 sztuk, które trafiły wówczas do Wiktorowa, w którym obecnie utrzymywana jest większość stada.

W Wiktorowie została w tym roku oddana do użytku nowa obora wolnostanowiskowa na 200 sztuk. Łącznie w gospodarstwie utrzymywanych jest 270 krów dojnych oraz 135 sztuk młodzieży hodowlanej, co daje w sumie ponad 400 sztuk.

Głównym powodem wprowadzenia tej rasy był niewielki kaliber zwierząt, co okazało się zbawienne ze względu na zbyt krótkie stanowiska dla rosnących nieustannie krów biało – czarnych. Dodatkową zaletą okazały się wybitne parametry mleka, które były nieosiągalne prze krajowe rasy bydła.

Wydajność w stadzie w 2013 roku osiągnęła poziom 6609 kg mleka, o zawartości białka 5,09% i tłuszczu 3,93%. Mleko pochodzące od krów tej rasy wyróżnia jego silnie kremowa barwa, a także wysoka zawartość β – karotenu. Mleko wyprodukowane w SK Iwno w całości jest przerabiane na ser parmezan.

Wysokie parametry mleka, dobra zdrowotność zwierząt i ich wyjątkowo towarzyski charakter sprawiły, że hodowla krów rasy jersey utrzymała się tu do dziś i jest nieustannie rozwijana.

Podobał się artykuł? Podziel się!