W Orlando na Florydzie odbyło się coroczne spotkanie Interbull Meeting, na którym niemieccy naukowcy ogłosili odkrycie defektu genetycznego powodującego wczesną śmierć cieląt rasy holsztyńskiej.

Wada genetyczna - HCD (Haplotype for Cholesterol Deficiency) – polega na zaburzeniach metabolizmu tłuszczów, głównie cholesterolu. Ciele ze zdiagnozowaną wadą żyje krótko, od 3 tygodni do 6 miesięcy. U takich sztuk występuje przewlekła biegunka, natomiast testy na patogeny wychodzą ujemne.

W tym okresie cielęta wykorzystują całe zapasy tłuszczu, również z rdzenia kręgowego. Do objawów towarzyszących można zaliczyć: niedorozwój – spadek masy ciała, wtórne zapalenia płuc i obrzęki.

Wada genetyczna ujawnia się u homozygot, u heterozygot może natomiast powodować gorszy metabolizm tłuszczów.

Badania w Niemczech przeprowadzono na blisko 7 milionach krów i zanotowano wzrost frekwencji występowania tej wady w odniesieniu do 2000 roku, co wynika m.in. z intensywnego użytkowania byków nosicieli.

Straty spowodowane tą wadą szacowane są w Niemczech na 1,3 miliona euro rocznie. Rzeczywiste straty mogą być większe, co wynika również istnienia heterozygot o gorszym metabolizmie tłuszczów.

Podobał się artykuł? Podziel się!