Genomowa wycena wartości hodowlanej to przełom w metodach oceniania buhajów, pod względem postępu jaki przekazują następnym pokoleniom. Dzięki tej metodzie na rynek trafia nasienie, pochodzące od bardzo młodych buhajów. Niektóre ocenione w katalogu rozpłodniki, nie skończyły jeszcze 2 lat.

Ocena na podstawie genów, nie była by możliwa bez współpracy polskich podmiotów w ramach konsorcjum Genomika Polska, a także bez aktywnego udziału w pracach konsorcjum EuroGenomics. Na temat genomowej wyceny buhajów, pisaliśmy już na naszym portalu oraz w czasopiśmie Farmer.

Jak możemy przeczytać na wstępie katalogu, hodowcy powinni mieć świadomość, na razie niskiej dokładności oceny genomowej. - Dokonując wyboru buhaja z oceną genomową należy zwrócić uwagę na dokładność oceny dla cech produkcyjnych, która waha się od 54-74 proc., a dla cech pokroju, płodności czy komórek somatycznych jest jeszcze niższa. Warto więc pamiętać, ze wybór wykorzystywanego w gospodarstwie nasienia młodych buhajów powinien wynikać z jednej strony z możliwości skrócenia odstępu pomiędzy kolejnymi pokoleniami, z drugiej zaś ze świadomości wciąż niskiej dokładności ceny.

W komentarzach zapraszamy do dyskusji: Czy stosują Państwo nasienie buhajów ocenianych genomowo? Jakie obawy i nadzieje wiążą hodowcy z możliwości zakupu nasienia, od tak wycenionych rozpłodników?

Podobał się artykuł? Podziel się!