Uczestnictwo Polski w europejskiej platformie genetycznej da nam możliwość wykorzystywania na większą skalę oceny genomowej w hodowli bydła mlecznego.

- Powiększymy polską bazę genomową oceny bydła o bazę europejską - powiedział Jędraszczyk.

- Poprzez dostęp do zgenotypowawnych buhajów w Euro Genomics podniesiemy dokładność oceny genomowej, którą prowadzimy w Polsce - powiedziała prof. Jolanta Szyda z UP Wrocław, która jest członkiem komitetu naukowego Euro Genomics.

Do celowo Polska ma być reprezentowana w europejskiej organizacji poprzez konsorcjum Genomika Polska, które w jest w trakcie budowy i ma zastąpić organizację MASinBULL, która oceniła genotypowo około 2,5 tys. buhajów w Polsce.

MASinBULL tworzyły dotychczas SHiUZ Bydgoszcz, UWM Olsztyn, UP Wrocław, IZOO Balice, PFHBiPM oraz MCB Krasne.

- Jesteśmy na etapie powoływania nowego konsorcjum Genomika Polska - potwierdza Jarosław Jędraszczyk.

Sygnatariuszami w imieniu wszystkich członków Genomiki Polskiej byli: Leszek Hądzlik prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, oraz profesor Jędrzej Krupiński dyrektor Instytutu Zootechniki - Państwowego Instytutu Badawczego.

- Chciałbym, - docelowo, żeby to miało miejsce już w przyszłym roku - żeby została zakończona budowa platformy obliczeniowej w Instytucie Zootechniki w Balicach, która będzie wykorzystywana do rutynowego obliczania wartości hodowlanej bydła na podstawie jego kodu genetycznego - dodaje Jędraszczyk.

Genomica jest dziedziną nauki, która zajmuje się oceną wartości hodowlanej bydła mlecznego na podstawie genomu. Często koreluje z oceną na potomstwie. Mamy dwa źródła informacji o buhaju. Jedno to wydajności córek; drugim, nowym źródłem informacji jest właśnie genotyp samego buhaja, na podstawie tych źródeł wiemy, jak dobry genetycznie jest buhaj.. Największym plusem genomici jest to, że nie musimy czekać aż poznamy wydajności córek buhaja, żeby dowiedzieć się, czy jest to dobry buhaj. Oceny zwykle dokonuje się po urodzeniu, choć są już kraje, które kod genetyczny sprawdzają przed urodzeniem z embrionów, ale na razie ten etap jest w sferze naukowych badań.

Przedmiotem podpisanej umowy jest wzajemne udostępnianie stronom informacji o fenotypach, buhajów tworzących bazę referencyjną oraz wymiana informacji o genotypach tych zwierząt. Zgodnie z umową wymieniane pomiędzy stronami dane zwiększą krajową oraz europejską bazę referencyjną pozwalając na uzyskanie wysokiej dokładności oceny bezpośredniej genomowej wartości hodowlanej (DGV) jak i genomowo rozszerzonej konwencjonalnej wartości hodowlanej (GEBV). Podpisanie umowy z konsorcjum europejskim zakończyło czteroletni okres prac, trwający od momentu zainicjowania programu badawczego dotyczącego selekcji genomowej do pierwszych efektów tego programu. Warto dodać że polski system oceny genomowej wartości hodowlanej uzyskał nie tylko pozytywna opinię Interbull, lecz również jest certyfikowany przez ICAR, co znaczy że polskie DGV i GEBV mają oficjalny status na poziomie międzynarodowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!